„Wędrują ludzie z plecakiem uśmiechów”– czyli zbliża się XXXI Harcerski Rajd Rodło

Historia zatacza koło – to powiedzenie oddaje magię XXXI Harcerskiego Rajdu Rodło, który odbędzie się w dniach 22-24 maja w Wejherowie. Rok 1989 był dla Wejherowa szczególny m.in. dlatego, że właśnie wtedy po raz pierwszy odbyło się w nim największe turystyczne przedsięwzięcie Chorągwi Gdańskiej ZHP – Rajd Rodło. Po blisko 26 latach 400 harcerzy oraz harcerek z całego województwa, będzie miało możliwość podążenia szlakiem niegdyś wytyczonym przez ich rodziców, dziadków i wychowawców harcerskich.

Początki Rajdu Rodło sięgają 1984 roku. Celem wydarzenia jest propagowanie idei wędrowania po ziemi pomorskiej, która potrafi oczarować swym wdziękiem. Przez kolejne lata zmieniano region oraz miejsce uroczystego zakończenia Rajdu. W swojej historii po raz drugi trafia w okolice Wejherowa. W tym roku współzawodnictwo odbędzie się aż na 5 różnych trasach: zuchowej – dla wszystkich najmłodszych uczestników, dwóch harcerskich – geocache oraz historycznej, kajakowej – dla tych, którzy w wodzie czują się jak przysłowiowa ryba oraz trasie dla osób z niepełnosprawnością.

Poza podstawowymi trasami zmagania będą toczyły się na sześciu trasach indywidualnych, zgłoszonych przez środowiska harcerskie, które znalazły szlak warty przejścia, a nie odbywa się na nim proponowana trasa – mówi Weronika Nadzikiewicz, komendant XXXI Rajdu Rodło.

Z czym będą musieli zmierzyć się uczestnicy? Na pewno będzie to stawienie czoła pokonywanym kilometrom. W zależności od trasy będzie trzeba wykazać się umiejętnością wytyczania drogi według konkretnych współrzędnych geograficznych, znajomością historii harcerstwa, nie zabraknie także wyzwań dla drużyn wodnych w postaci spływu kajakowego.

Tegoroczny Rajd Rodło będzie miał duże znaczenie dla gospodarza – Hufca ZHP Wejherowo, ponieważ wypada na pięć lat przed stuleciem istnienia hufca – opowiada Nadzikiewicz.

Apel kończący Rajd (w niedzielę, 24 maja) będzie też ważnym wydarzeniem dla głównego organizatora – Chorągwi Gdańskiej ZHP. Tego dnia Chorągwi Gdańskiej ZHP zostanie przekazany nowy sztandar, który jest efektem wspólnego działania wielu Hufców i pojedynczych instruktorów i przyjaciół harcerstwa na Pomorzu.

Opisy poszczególnych tras i internetowe formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: www.rodlo.gdanska.zhp.pl. Zapraszamy też na: www.facebook.com/RajdRodlo.

Patronat honorowy nad XXXI Rajdem Rodło objęli: Prezydent Miasta Wejherowo – Krzysztof Hildenbrandt i Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego – Hm. Małgorzata Sinica.

Daria Kozielecka
Hufiec ZHP Wejherowo