„Wyprawa pamięci” gdańskich harcerzy

W dniach 11 do 15 maja 2012 r. reprezentacja Chorągwi Gdańskiej składająca się z harcerek i harcerzy z Hufca Gdańsk-Śródmieście im. Alfa Liczmańskiego wzięła udział w "Wyprawie pamięci", której celem było upamiętnienie Polaków więzionych i katowanych w obozach koncentracyjnych Mauthausen-Gusen na terenie Górnej Austrii.

Reprezentacja Hufca Gdańsk Śródmieście
Razem z ponad stuosobową reprezentacją ZHP wzięliśmy udział w uroczystościach w Ebensee, Gusen oraz Mauthausen w 67. rocznicę wyzwolenia więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych w Austrii. Szczególnie ważną częścią uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pomordowanych harcerzy i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego.

Podczas wyprawy mieliśmy okazję poznać członków Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozu Koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, którzy na widok tak licznej reprezentacji polskiej młodzieży byli mocno wzruszeni.

Ostatni dzień naszego pobytu w Austrii był przeznaczony na wycieczkę objazdową po Wiedniu oraz indywidualne odkrywanie uroków tego pięknego miejsca.

hm. Zenobia Glac-Ściebura
Komendantka Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście