XLIX Spartakiada dobiegła końca!

3 dni ciągłych zmagań na wodzie i lądzie, zacięta rywalizacja, 300 uczestników, ponad 30 jachtów, nieprzerwana zabawa, kilkunastu sponsorów i partnerów – zakończyła się XLIX Spartakiada Drużyn Wodnych i Żeglarskich.

W dniach 25-27 września miasto Puck stało się centrum żeglarstwa w województwie Pomorskim. Wszystko za sprawą Chorągwi Gdańskiej ZHP, która niezmiennie od 49 lat organizuje zakończenie sezonu żeglarskiego dla harcerzy i harcerek realizujących w swoich drużynach specjalności wodne i żeglarskie.
Pierwsze konkurencje ruszyły w piątek z samego rana. Jeszcze przed obiadem uczestnicy zmierzyli się z Turniejem Wiedzy o Morzu i Regionie oraz regatami na jachtach klasy Optimist oraz Puck. Krótka przerwa na obiad i powrót do zajęć, tym razem tzw. bieg jungów polegający na wykonaniu zadań z poszczególnych stacji np. rzutu kotwicą, czy też mierzenia wysokości masztu za pomocą sekstansu. Chwila odpoczynku podczas kolacji i kolejny turniej – szant. Przed jury stało trudne wyzwanie, ponieważ wszystkie patrole były świetnie przygotowane, jednak po aktywnych naradach udało się wyłonić zwycięzców. Tym muzycznych akcentem dobiegł końca pierwszy dzień Spartakiady.

Sobota dla naszych harcerzy rozpoczęła się jeszcze przed wschodem słońca. Już o 5 rano pierwsze grupy wyruszyły na grę terenową po Pucku i jego okolicach. Nie jest tajemnicą fakt, że podczas Spartakiady cały czas coś się dzieje, było tak i tym razem. Jeszcze przed obiadem starsi uczestnicy wzięli udział w wyścigach kajakowych. Podczas gdy młodsi uczestnicy swoją przerwę poobiednią spędzali na turnieju o wiedzy marynistycznej, nasi wędrownicy wspinali się na wyżyny swoich umiejętności podczas regat precyzyjnych. Wieczorem nadszedł czas na jedną z trudniejszych konkurencji – Turniej Nawigatorów. Jego zwycięzcy otrzymują nagrodę przechodnią, która zdobyta trzy lata z rzędu przechodzi na własność drużyny reprezentowanej przez dany patrol – motywacja ogromna, tym bardziej, że statuetka zapiera dech w piersiach.
Niedzielny poranek przebiegł wśród gwary portowej podczas klarowania sprzętu. Przed samym apelem wszyscy uczestnicy na środku placu zatańczyli wspólnie poloneza, widok 300 uczestników w mundurach podczas klasycznego tańca polskiego – bezcenne.

O godz. 11.00 rozpoczął się uroczysty apel, na którym zostały wręczone dyplomy i nagrody zwycięzcom weekendowych zmagań. Na zakończenie została opuszczona bandera Związku Harcerstwa Polskiego – oficjalnie zakończyliśmy sezon żeglarski 2015.

Oficjalne wyniki tegorocznego współzawodnictwa:
Pion harcerski:
I miejsce – 99 Harcerska Drużyna Wodna "Doris"
Pion starszoharcerski:
I miejsce – 733 MDH "Panta Rhei"
Pion wędrowniczy:
I miejsce – 20 RDHCzB "Reaktywacja"

Jeszcze raz dziękujemy za pomoc wszystkim sponsorom oraz partnerom, bez ich wsparcia XLIX Spartakiada Drużyn Wodnych i Żeglarskich nie odbyłaby się na tak wysokim poziomie.

pwd. Daria Kozielecka

Rzecznik prasowy XLIX Spartakiady Drużyn Wodnych i Żeglarskich