„Z biglem” Fundusz Młodzieżowy 2023

Celem projektu było zwiększenie zaangażowania młodzieży i młodzieżowych organizacji pozarządowych w życie publiczne przez wsparcie inicjatyw młodzieżowych, wzrost ich znaczenia w życiu publicznym oraz ich wzmocnienie instytucjonalne przez powiązane działania tworzące warunki do trwałej aktywności obywatelskiej i solidarności międzypokoleniowej młodzieży. Tytuł z Biglem – czyli werwą i energią nie jest przypadkowy.

Najważniejszym założeniem projektu było przygotowanie tych, którzy powinni wspierać aktywność w życiu publicznym młodzieży lokalnie i zbudować trwały system wspierania i angażowania, oparty na zasobach lokalnych.

We wszystkich formach szkoleniowych realizowanych w ramach projektu udział wzięło 179 osób. Podnieśli oni swoje kompetencje w zakresie wspierania aktywności młodzieżowej i aktywności obywatelskiej. Realizowaliśmy kursy, warsztaty, konferencję, a uczestnicy kursów prowadzili działania w swoich środowiskach lokalnych.

W ramach projektu zrealizowano:

  • 4 kursy trenerskie, których celem było przygotowanie osób działających w lokalnych społecznościach do roli kadry kształcącej a przez to zwiększenie ich dostępności. Cel ten został zrealizowany. W warstwie szkoleniowej celem był rozwój u uczestników umiejętności trenerskich i interpersonalnych, dokonywania analizy potrzeb kształceniowych środowiska, umiejętności doboru metody i formy do grupy odbiorców, umiejętność przygotowywania materiałów kształceniowych, umiejętności motywowania.

Program kursów zawierał:

      • informacja zwrotna: umiejętność jej udzielania, świadomość jej znaczenia;
      • demokracja i samorządność: wprowadzanie tematów w dyskurs z młodzieżą
      • metody i techniki szkoleniowe: różnorodne metody i techniki prowadzenia zajęć oraz stosowanie ich w praktyce, dostosowanie formy pracy do treści, celów, czasu, pory dnia, specyfiki i dynamiki grupy, własnego stylu itd.;
      • kompetencje interpersonalne: autoprezentacja i ciekawe prowadzenie wystąpień, mowa ciała, poprawne formułowane komunikaty i instrukcje, rzeczowa i spokojna argumentacja stanowiska oraz radzenie sobie z różnicami poglądów i doświadczeń, kompetencje liderskie;
      • planowanie warsztatów i budowanie konspektu: definiowanie celów i zamierzeń; zapoznanie z przykładami konspektów zajęć;
      • różne style uczenia się;
      • etyka kształceniowca: rola kształceniowca w motywowaniu i rozwoju uczestników szkoleń oraz przygotowywania ich do aktywności; świadomość wpływu oddziaływania słowem na kursantów, zagrożenia wypływające z przyjmowania niewłaściwej postawy;
      • praca z grupą: praca z różnymi typami grup szkoleniowych, wykorzystanie procesu grupowego do pracy z daną grupą szkoleniową, rola kształceniowca w poszczególnych etapach procesu grupowego, ćwiczenia integracyjne, kontrakt grupowy, opór w grupie, role grupowe;
      • trudne sytuacje w kształceniu: jak sobie poradzić z trudnymi zachowaniami uczestników.

  • 3 kursy animatorów młodzieżowych przygotowujące do pracy z liderami młodzieżowymi i ich grupami (formalnymi i nie formalnymi) w środowisku lokalnym osoby dorosłe . projektowych.

Program kursów zawierał:

      • planowanie własnego rozwoju i rola osobistego przykładu
      • umiejętności interpersonalne
      • pracę z grupą -pracę metodą projektową
      • kursant pozna definicję projektu;
      • samorządy i aktywność społeczna dla dorosłych.
      • działania lokalne
      • wizerunek.

  • 1 kurs wyjazdowy i 9 warsztatów weekendowych dla liderów młodzieżowych. Celem szkoleń było

Program kursów zawierał treści dotyczące:

      • partycypacji społecznej,
      • problemy lokalnych,
      • umiejętności komunikacyjnych,
      • wartości obywatelskich i etyki,
      • planowania działań i projektów,
      • zasad planowania,
      • metod i formy pracy z grupą zależnie od wieku uczestników grupy,
      • rozwoju intelektualne, społeczne, duchowego, emocjonalnego i fizycznego członków grupy z uwzględnieniem potrzeb uczestników ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
      • rozwoju osobistego,
      • bezpieczeństwa grupy.

  • Konferencje „Służba w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa” w Wejherowie. Uczestnikami debaty byli wolontariusze, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządu. Wystąpienia zaproszonych gości, reprezentujących między innymi Centrum Wolontariatu w Spocie, czy fundacje działające na rzecz osób ubogich.

  • Działania lokalne, których uczestnicy podjęli się wielu ciekawych przedsięwzięć angażujących ich w sprawy publiczne i wychodzące na przeciw potrzebom społecznym. Umożliwiło to utrwalenie pozytywnej roli młodzieży w miejscach działania grup i nawiązanie współpracy z instytucjami i grupami społecznymi. Z dokładnymi opisami działań i płynącymi z nich wnioskami można się zapoznać poniżej.

Inicjatywa społeczna

Bursztynowy Festiwal Biegowy

Grupa młodzieży harcerskiej z Wyspy Sobieszewskiej nawiązała stałą współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi. W ramach tej współpracy harcerze podjęli się służby w trakcie corocznego wydarzenia lokalnego, jakim jest „Bursztynowy Festiwal Biegowy”. Wraz ze strażakami zaplanowali swoje zadania w trakcie tego biegu. Każdy z uczestników inicjatywy mógł wybrać zadanie, którym chciał się zajmować – służba polegała między innymi na wskazywaniu drogi sportowcom, podawaniu im wody czy pilnowaniu, czy nikt nie zasłabł. W inicjatywie wzięło udział około 15 osób w wieku 11-15 lat, które przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz organizacji wydarzenia promującego sport i zdrowy styl życia. Młodzież podejmująca się tej służby nauczyła się również odpowiedzialności, poszerzyła swoje umiejętności planowania oraz dowiedziała się trochę więcej na temat funkcjonowania straży pożarnej. Bursztynowy bieg jest wydarzeniem organizowanym co roku na Wyspie Sobieszewskiej i młodzi ludzie, którzy podjęli się w tym roku tej inicjatywy są chętni, aby kontynuować swoją służbę również w przyszłym roku! Warto wspomnieć, że w ramach stałej współpracy tej grupy młodzieży ze strażakami, mogą oni organizować swoje regularne spotkania w swojej placówce.

Sprzątanie miejsc spoczynku

Ta sama grupa młodzieży podjęła się w tym roku również innej inicjatywy. W związku ze Świętem Zmarłych, 1 listopada postanowili pójść na lokalny cmentarz i posprzątać, powyrywać chwasty oraz wyczyścić zapomniane i zaniedbane groby, których nie ma kto odwiedzać. Służba miała na celu kultywowanie pamięci o zmarłych, jak i również dbanie o porządek w lokalnym miejscu publicznym, jakim jest cmentarz. Dla tej grupy młodzieży bardzo istotna jest pamięć o zmarłych, kultywowanie tradycji. Grupa jest chętna do powtórzenia swojej ciężkiej pracy również w przyszłym roku.

Przyjaciel owadów

Na terenie Kartuz grupa harcerskiej młodzieży w wieku 12-15 lat przejęła się losem owadów. Koordynator tej grupy przeprowadził ze swoimi podopiecznymi spotkanie na temat pestycydów, zanieczyszczeń i utraty naturalnych siedlisk pod kątem życia owadów. Na spotkaniu dowiedzieli się również, dlaczego owady są bardzo ważne w naszym ekosystemie i dlaczego warto podjąć się służby mającej na celu zbudowanie domków dla owadów. Większość uczestników tej inicjatywy zamieszkuje gospodarstwa rolne lub ich obrzeża, więc problem ginących owadów dotyka ich bezpośrednio. W trakcie swojej służby harcerze, podzieleni na małe grupy, własnoręcznie budowali domki dla owadów, które umieścili w wybranych przez siebie miejscach. Oprócz ważnego czynu na rzecz przyrody młodzież nauczyła się odpowiedzialności, posługiwania się prostymi narzędziami, samodzielności oraz planowania. Warto podkreślić, że postawienie domków dla owadów to nie koniec ich służby. Będą oni regularnie doglądać swoich domków i zajmować się ich renowacją, jeśli zajdzie taka potrzeba, a przy tym poszerzać swoją wiedzę na temat przyrody.

Koncert

Ciekawej inicjatywy podjęli się również harcerze w Kwidzynie. Nawiązali oni współpracę z lokalnym stowarzyszeniem na rzecz osób bezdomnych. Zaczęło się od rozmów z pracownikami tego stowarzyszenia, którzy opisali z jakimi problemami zmaga się ich stowarzyszenie oraz edukowali młodych uczestników na temat bezdomności i pomocy takim osobom. W ramach swojej służby harcerze zorganizowali koncert dla osób, którymi zajmuje się ten ośrodek. Osoby dotknięte problemem bezdomności bardzo cieszyły się z koncertu, a po koncercie bardzo długo rozmawiały z młodymi ludźmi i opowiadały swoje historie. Według pracowników tego stowarzyszenia, takie spotkanie są bardzo istotne i pomocne dla tych osób. Harcerze w trakcie swojej służby przełamali wiele barier społecznych i przekonali się o niesłuszności stereotypów na temat osób bezdomnych – to, czego się nauczyli mają zamiar promować, aby przekazać to również innym osobom. Planują również dalszą współpracę z tym ośrodkiem.

Mikołajkowy uśmiech

Grupa ze Starogardu Gdańskiego podjęła się służby, która miała na celu podziękowanie lokalnym strażakom za ich służbę. Tę inicjatywę przeprowadziły wraz ze swoimi opiekunami dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat. Najstarsi z nich na spotkaniu piekli ciastka, dzieci w średnim wieku je dekorowały, a najmłodsi robili ozdobne opakowania na ich ciastka. Po wspólnie wykonanej pracy wszystkie dzieci i młodzież zaniosły swoje wypieki strażakom, którzy podziękowali za ciastka oraz opowiedzieli, na czym polega praca strażaka. Uczestnicy tej inicjatywy nauczyli się pracy zespołowej. Liczą na to, że zmotywowali strażaków do ich dalszej pracy, która sama w sobie jest służbą. Harcerze są pozytywnie nastawieni do dalszej współpracy ze Strażą Pożarna.

Opieka nad lokalnymi zwierzętami

Grupa starszej młodzieży z Gdańska po długich dyskusjach stwierdziła, że wspólnie chcą zająć się losem zwierząt w okolicy. Zebrali się grupowo i szczegółowo zaplanowali swoje działania, podział obowiązków oraz terminy. Aby polepszyć stan zwierząt, udało im się zebrać i wysprzątać śmieci z lasu. Jest to bardzo proste działanie, lecz na tym nie mają zamiaru poprzestać. Następnym etapem będzie zbudowanie karmników dla zwierząt, rozmieszczenie ich w lesie oraz ich renowacja. W ten sposób chcieli między innymi ograniczyć jedzenie przez ptaki chleba, który jest dla nich szkodliwy. Skontaktowali się również ze specjalistą i są w trakcie realizowania inicjatywy na rzecz sterylizacji bezdomnych kotów – jest to odpowiedź na ich potrzeby lokalne, ponieważ ich dzielnica zmaga się z dużym problemem bezdomności kotów udomowionych.

Mikołaj dla seniora

Dzieci i młodzież z Banina, wraz ze swoją koordynatorami, postanowili przeprowadzić inicjatywę na rzecz seniorów z pobliskiego ośrodka, z którym już kiedyś współpracowali. Dzieci w wieku 7-10 lat dekorowały styropianowe choinki, które starsze dzieci zaniosły potem do domu seniora. Każdy senior oraz pracownik ośrodka (w podziękowaniu za ich pracę) otrzymał po jednej choince. Po dostarczeniu choinek, harcerze zostali z seniorami na śpiewanki oraz kolędy. Była to ważna lokalna inicjatywa zarówno wobec seniorów, którym takie wydarzenia i wsparcie jest bardzo potrzebne, oraz wobec pracowników, którzy codziennie bardzo ciężko pracują i mogli zrobić sobie chwilę odpoczynku, ponieważ zostali zastąpieni przez młodych wolontariuszy. Grupa wolontariuszy ma w planach kontynuować działania w domu seniora oraz rozszerzyć swoją działalność również na pobliski dom dziecka.

Dom dziecka

Grupa czterech wolontariuszy z Kościerzyny postanowiła pójść do domu dziecka i porozmawiać z opiekunami, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat problemów takich placówek i zaproponować swoją pomoc w postaci jednorazowego przeprowadzenia zajęć dla dzieci. Po przeprowadzeniu zajęć wolontariusze postanowili, że jest to bardzo ważna inicjatywa, która pomaga tym dzieciom i chcą ją kontynuować. Ich służba trwa już rok; od tamtego czasu powiększyła się liczba wolontariuszy i w dalszym ciągu raz na dwa tygodnie przeprowadzają zajęcia dla tych dzieci. Głównym celem tych zajęć jest pokazanie dzieciom alternatywnych form spędzania czasu innych niż przy komputerze czy telefonie. Wolontariusze rozwinęli swoją wrażliwość, umiejętność komunikacji z dziećmi, odpowiedzialność oraz umiejętności planistyczne.

Służba turystyce

Ta sama grupa wolontariuszy postanowiła również zająć się problemem otyłości poprzez… rozwój turystyki! Kaszuby są pięknym miejscem, które warto promować, a wędrówki przyczyniają się do zapobiegania otyłości wśród dzieci i dorosłych oraz polepszania stanu zdrowia wśród lokalnej społeczności. Wolontariusze przeprowadzili ankietę na temat lokalnych miejsc, które warto zobaczyć, a sami wędrując odnaleźli kilka miejsc wartych zobaczenia oraz opracowali zbiór tras turystycznych z ich opisami, podziałem na stopnie trudności oraz długością. Zbiór tras niedługo będzie udostępniony, aby mógł spełniać swoje ważne zadanie w społeczeństwie.

Miejsca pamięci

Grupa młodzieży harcerskiej z Czarnej Wody jest odpowiedzialna za opiekowanie się miejscami pamięci w ich lokalnym środowisku, takimi jak pomnik 5. Wileńskiej Brygady AK w Bartlu Wielkim czy pomnik zamordowanego nauczyciela Stanisława Knittera. W tym roku zaopiekowali się i posprzątali teren wokół trzech pomników oraz przygotowali na Święto Niepodległości biało-czerwone stroiki, aby podkreślić pamięć o lokalnych bohaterach. Harcerze nauczyli się odpowiedzialności i chcą kontynuować swoją służbę, aby zapewnić jej ciągłość i długotrwały efekt.

Lapidarium w Cyganku – Cmentarz Jedenastu Wsi

Dzieci w wieku 9-12 lat z Żuław, wraz ze swoją opiekunką, podjęły się również zadbania o pamięć i postanowiły podjąć się służby na rzecz pobliskiego Lapidarium w Cyganku, które jest ściśle powiązane z historią Żuław. Dzieci w ramach swoich działań miały posprzątać z terenu cmentarza liście oraz wyczyścić płyty nagrobkowe. Po realizacji służby zaplanowano pójście na ognisko z kiełbaskami, gdzie dzieci poznawały legendy Żuławskie w ramach nauki historii o swoim miejscu zamieszkania.

Służba w trakcie kursu

W trakcie sierpniowego kursu drużynowych harcerskich w Czernicy uczestnicy podjęli się zaplanowania zajęć rozwojowych i zabaw dla osób z niepełnosprawnością z pobliskiego ośrodka terapeutycznego. Uczestnicy podzieleni byli na małe grupy – każda z nich miała zaplanować swoje zajęcia i podzielić się obowiązkami w trakcie ich przeprowadzania. Przed rozpoczęciem zajęć konsultowane były one z odpowiednimi instruktorami, którzy przeprowadzali wcześniej rozmowy z pracownikami tego ośrodka o potrzebach tych osób. Bardzo istotna była w tej sytuacji współpraca z pracownikami ośrodka, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Uczestnicy nauczyli się w trakcie tego wydarzenia, w jaki sposób przeprowadzać i planować tego rodzaju przedsięwzięcia z grupami młodzieżowymi oraz dokształcili się w temacie pomocy osobom niepełnosprawnym.

Szlachetna Paczka

Grupa wolontariuszy harcerskich z Śródmieścia w Gdańsku postanowiła zaangażować się w pomoc lokalnym mieszkańcom poprzez podłączenie się do znanej inicjatywy jaką jest „Szlachetna Paczka”. Akcja ta polega na zebraniu produktów na prezent Świąteczny dla wybranej potrzebującej rodziny. Wolontariusze zebrali w ramach paczki żywność, szafy oraz buty dziecięce. Wolontariusze deklarują, że w przyszłości również chcą zaangażować się w tego typu akcje.

Domki dla owadów i karmniki

Harcerze z Gdańska podjęli się służby przyrodzie. W ramach swojej inicjatywy wraz ze swoim koordynatorem zbudowali karmniki dla ptaków oraz domki dla owadów, które postanowili ustawić w swojej dzielnicy Stogi na jednym z ogródków działkowych udostępnionych dla harcerzy. Oprócz dobrego uczynku wobec przyrody ich służba ma również walor edukacyjny – przyszłe pokolenia harcerzy odwiedzające to miejsce będą mogły edukować się pod tym kątem.

Leśnictwo

W ramach inicjatywy wędrowniczki i wędrownicy wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Nadleśnictwo Przymuszewo. Podczas wstępu teoretycznego uczestnicy dowiedzieli się o roli leśnika i nadleśnika oraz o ich zadaniach w codziennej pracy. Następnie podczas swoistej majsterki przygotowali własnoręcznie budki lęgowe dla ptaków, które zostaną zawieszone w czernickim lesie. Oprócz tego w ramach zajęć zostało odnowione ogrodzenie w lesie oraz uporządkowano i odświeżono leśne miejsca parkingowe.

Służba pamięci w Londynie

Grupa instruktorów-wolontariuszy w ramach podsumowania swojego kursu pojechała do Londynu, aby pielęgnować pamięć o swoich lokalnych bohaterach. Wolontariusze uprzątnęli między innymi pomnik walczących w bitwie o Anglię podczas której brali udział w 1940 roku również polscy lotnicy.
W trakcie wizyty w Londynie spotkali się również z angielskimi wolontariuszami i wymienili się doświadczeniami w kwestii przeprowadzania inicjatyw.

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl