„Z przeszłości w przyszłość” – Zlot Seniorów Chorągwi Gdańskiej 2016

W pierwszy weekend września Baza obozowa „Skaut” Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Kwidzyn w Orkuszu gościła przeszło 60 osobową grupę Seniorów w harcerskich mundurach. To zadanie programowe Chorągwi Gdańskiej jako inicjatywa do projektu „ Z przyszłości w przeszłość”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS.

Gospodarzami i animatorami Zlotu byli członkowie Harcerskiego Kręgu Seniorów im. hm. Zofii Dudulewicz „Płomienie” pod wodzą hm. Haliny Kierlin, komendantki Kręgu, która przy wsparciu swych zastępów przygotowała moc atrakcji dla przybyłych gości z Gdańska, Gdyni, Lęborka , Czarnej Wody i Malborka. Zlot rozpoczął się zwiedzaniem Prabut i integracyjnym ogniskiem. Sobotni poranek to Bieg po ścieżce przyrodniczej w Orkuszu, przy wsparciu 7KDH „Nieliczni” i członków Komendy Hufca ZHP Kwidzyn. Popłudnowe spotkanie to atrakcyjny wernisaż prac członków Kręgu „Płomienie”, pokazujący jak można być aktywnym i utalentowanym. Na wystawie można było podziwiać obrazy olejne „Stary Kwidzyn”, obrazy haftowane , malowane olejem na płótnie, prace szydełkowe, szyte patchworki i haftowane , wyklejane i malowane kartki, prace z origami i moc innych pomysłowych drobiazgów , zaprezentowane z wielką estetyką i estymą. Uczestnicy mogli osobiście pytać twórczynie o ich pasje i gratulować pomysłów i talentów. Po obejrzeniu wystawy odbył się występ chóru, który został okolicznościowo utworzony o poranku, a złożony z członków ”Płomieni”, przyjaciół z „Duodecymy” i instruktorów KH Kwidzyn. Wszyscy zostali zaproszeni do śpiewania, bo repertuar sentymentalnie przenosił gości do dawnych lat i przypominał hity z turystycznych i harcerskich szlaków. Pięknym akcentem było wręczenie dwóm instruktorskim seniorom hm. Barbarze Łukaszewicz z Hufca Kwidzyn i hm. Janowi Mrugasiewiczowi z HKS „Dęby” w Lęborku odznaczenia „Złota lilijka” nadawanym przez Wydział Seniorów przy Głównej Kwaterze ZHP. Dokonał tego jego przewodniczący hm. Bogdan Radys. Dzień zakończył się rozrywkowo koncertem i tańcami w rytm melodii prezentowanych przez p.Marka Szulca .
Zlot podsumowano Apelem, poprzedzonym udziałem w polowej Mszy świętej.

To co działo się między planowanym programem jest w krótkich słowach nie do opisania. Te gorące rozmowy, wzruszające wspomnienia, nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni, wspólne posiłki, śmiech, śpiew i te chwile przy harcersko – instruktorskich działaniach – chwile bezcenne , są godne kontynuowania i pokazywania, że bez względu na wiek można żyć aktywnie, inspirować się, czerpać radość ze służby i być pożytecznym.

hm. Dorota Łoś
Hufiec ZHP Kwidzyn