#3-maj się szlaku – program profilaktyki uzależnień – etap IV

Dofinansowanie na działania w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałania Narkomani dla Gminy Miasta Gdańsk na lata 2024-2026.
Termin realizacji zadania publicznego: 12.02.2024 – 31.12.2024

Projekt obejmuje IV etap opracowania Programu profilaktycznego „#3maj się szlaku” dedykowanego dla osób w wieku 11-15 lat realizowanego metodą harcerską z zakresu profilaktyki rówieśniczej.

W 3 pierwszych skupiliśmy się nad wypracowaniem Programu. Obecny etap będzie poświęcony ocenie jakości Programu i jego skuteczności w zapobieganiu uzależnieniom i kryzysom zdrowia psychicznego.
Etap będzie poświęcony testowaniu w nowych grupach, ewaluacji i współpracy z KCPU w zakresie uzyskania rekomendacji dla opracowanego przez nas Programu.

Przedstawiany projekt będzie realizowany w następujący sposób:
– Pracę Zespołu Profilaktycznego stanowiącego wsparcie i nadzór nad realizacją Programu w drużynach i przebiegu
ewaluacji,
– Nabór min 5 nowych drużyn/grup podwórkowych do realizacji Programu,
– Realizację Programu w 10 drużynach harcerskich/grupach podwórkowych (6 spotkań + bon na aktywność) oraz gry
miejskiej promującej Program,
– Ewaluację opartą o wywiady indywidualne i grupowe,
– Wprowadzenie zmian do Programu na podstawie informacji uzyskanych z KCPU i od ewaluatora,
– Współpracę z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w zakresie rekomendacji programu #3maj się szlaku”.

Rezultatem projektu będzie umożliwienie ZHP Chorągwi Gdańskiej realizacji programów profilaktycznych adresowanych do dzieci i młodzieży na obszarze Miasta Gdańska dostosowanych do pracy metodą harcerską. Rezultat będzie trwały, gdyż wypracowany program będzie wykorzystywane w pracy drużyn w kolejnych latach.

Dodatkowe rezultaty to

1. Uzyskanie opinii o programie #3maj się szlaku od KCPU w celu uzyskania rekomendacji
  2. Nabycie wiedzy przez 10 uczestników w zakresie wdrażania programu „#3maj się szlaku”
  3. Rozszerzenie o nowe osoby Zespołu profilaktyki uzależnień i zdrowia psychicznego ZHP Chorągwi Gdańskiej.

Działania prowadzone w ramach „3-maj się szlaku – program profilaktyki uzależnień – etap IV” współfinansowane są ze środków Miasta Gdańska.