XXXVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej Szałamaja 2022 za nami!

Tegoroczna „Szałamaja” dobiegła już końca. Był to z kolei już 38 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej, Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Szałamaja” 2022. Dzięki współpracy z Miastem Kwidzyn, Starostwem Powiatowym w Kwidzynie oraz Kwidzyńskim Centrum Kultury, festiwal ponownie pojawił się na deskach Kwidzyńskiego Teatru. W trakcie dwóch dni i niezmienionej formule, wykazać się przed jury i publicznością mogły młode talenty w kategoriach: Zmagania zuchowe i Nieprzetartego Szlaku, solistów, zespołów i drużyn. Harcerski styl życia sprawił, że wydarzenie minęło w entuzjastycznej atmosferze, wspólnej zabawie, a korytarze teatru znów tętniły życiem.

Festiwalowe hasło to „Hej, przyjaciele!”, które tak bardzo wymownie wybrzmiało z festiwalowej sceny. W tym roku festiwal rozpoczął się wyjątkowo inaczej w nawiązaniu do sytuacji na świecie. Zaśpiewano „Gołębi song” z przesłaniem do Ukrainy a w szczególności do naszych przyjaciół z Baru-miasta partnerskiego Miasta Kwidzyna z którym związani jako harcerze od 1998 roku. Hymn Szałamai tradycyjnie rozpoczął Koncert Galowy, który poprowadził Komendant honorowy hm. Mieczysław Dzikowski. Na szałamajowe zmagania uczestnicy przyjechali z Koszalina, Gdańska, Ustki, Świecia nad Osą, Kalisk i bliżej nas ze Sztumu, Gardei i Sadlinek. Dodajmy do nich ponad 40 osobową grupę harcerskich obserwatorów z Warszawy. Jury wysłuchało ponad 50 młodych wykonawców, co daje 100 utworów. Bezkonkurencyjna okazała się Weronika Ważna z Klubu Dobrej Piosenki w Kwidzynie zdobywając Grand Prix i Nagrodę Publiczności. Serce publiczności podbił również swoją niesamowitą energią i radością Marco Pietras występujący w zmaganiach Nieprzetartego Szlaku. Uczestnikom spodobał się bardzo koncert Gwiazdy– niespodzianki Zespołu „Za Murami” z Gdańska, który poderwał wszystkich do zabawy.

Przy wokalnych zmaganiach jest też czas na specjalne chwile, w których gościmy naszych harcerskich przyjaciół, wspierające nas instytucje którym możemy podziękować za ich obecność w naszych codziennych działaniach i braterską postawę. Z rąk Komendanta Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Artura Glebko na wniosek Komendanta Hufca Kwidzyn hm. Andrzeja Delewskiego przyznano p. Ewie Nowogrodzkiej – Dyrektorce Kwidzyńskiego Centrum Kultury i Burmistrzowi Miasta Kwidzyn p. Piotrowi Widz odznaczenie „Przyjaciel Chorągwi Gdańskiej”, natomiast Medal za „Zasługi dla Chorągwi Gdańskiej” otrzymały instytucje: Zakład Karny w Kwidzynie oraz Państwowa Straż Pożarna w Kwidzynie. Gratulujemy, dziękujemy za owocną współpracę i mamy nadzieję na kolejne lata wspólnych działań. W harcerskim gronie za instruktorską służbę tytułem „Zasłużonego Instruktora Chorągwi Gdańskiej uhonorowani zostali: hm. Magdalena Jankowska, phm. Aneta Walczak, phm. Grzegorz Marciniak. Wyróżniona została Honorową Odznaką „Złoty Żagiel” druhna z Kręgu „Płomienie” hm. Bożena Pankowska.

Nie da się ukryć, że „Szałamaja” jest jednym z najważniejszych wydarzeń Hufca Kwidzyn. W tym czasie drużyny całego hufca mają ogromne pole do popisu w trakcie pełnienia służby na różnych polach. Środowisko Hufca w tym czasie integruje się, rozwija swoje umiejętności logistyczne i sprawdza funkcjonowanie drużyn, propagując przy tym przyjaźń i braterstwo. Właśnie dzięki tym młodym ludziom „Szałamaja” tętni życiem nie tylko podczas zmagań muzycznych. Nad wszystkim czuwa nasz Komendant druh hm. Andrzej Delewski.

Sztab Szałamai serdecznie gratuluje uczestnikom i laureatom festiwalu, a przede wszystkim Drużynie Festiwalu czyli naszym współorganizatorom , partnerom i ludziom dobrej woli, dzięki którym mogliśmy to pozytywne wydarzenie zorganizować.

Przedstawiamy zwycięzców XXXVIII Szałamai 2022

• W kategorii Piosenka harcerska – Soliści

Jury postanowiło przyznać tylko:

• Wyróżnienie dla Marty Kaźmierskiej
  • W kategorii Piosenka harcerska– Zespoły

Jury postanowiło przyznać:

• Wyróżnienie 22 Koszalińskiej Drużynie Harcerzy Starszych „Horyzont”
  • Wyróżnienie 7 Kwidzyńskiej Drużynie Harcerskiej „Nieliczni”
  • Wyróżnienie 10 Kwidzyńskiej Drużynie Harcerskiej
  • III miejsce6 Grunwaldzkiej Kwidzyńskiej Drużynie Harcerskiej „Dzwonki”
  • II miejsce – 15 Harcerskiej Drużynie Artystycznej „Muszelki”
  • I miejsca – nie przyznano