Marcowe wydarzenia Hufca Gdańsk-Śródmieście

Marzec to w Hufcu ZHP Gdańsk-Śródmieście im. Alfa Liczmańskiego miesiąc, w którym członkowie hufca upamiętniają swojego bohatera, jednego z założycieli harcerstwa na ziemiach gdańskich i współzałożyciela pierwszej w Gdańsku drużyny harcerzy, komendanta hufca, a potem także Chorągwi Gdańskiej ⚜

To właśnie Alf Liczmański w ostatnich dniach sierpnia 1939 r. wypowiedział słynne słowa, gdy władze polskie poleciły opuścić Gdańsk szczególnie zagrożonym patriotom: „Jeżeli byśmy wszyscy Polacy opuścili Gdańsk, to kto świadczyłby o jego polskości?”

Wspólne marcowe wydarzenia rozpoczęły się 18 marca Przeglądem Kulturalnym Hufca. Na scenie Domu Harcerza zaprezentowały się najpierw zuchy, pokazując swoje aranżacje piosenek z bajek, a następnie harcerze i harcerze starsi w kategorii piosenki harcerskiej oraz przedstawiając scenki inspirowane cytatami Epikura.

W weekend 24–25 marca odbył się coroczne wydarzenie Hufca Gdańsk-Śródmieście – Bezdroża. Zuchy podczas jednodniowej gry terenowej przeniosły się do 1955 roku i odnajdywały wspomnienia związane z Alfem Liczmańskim. W ten sposób mogły lepiej poznać jego postać, dowiedzieć się czegoś więcej o jego zainteresowaniach, a nawet zobaczyć jego dawny dom. Harcerze i harcerze starsi wzięli udział w biwaku, podczas którego na dwóch trasach metodycznych również mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o życiu i działalność patrona.

Bezdroża zakończyły się Apelem Hufca, który odbył się na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie – w miejscu pochówku Alfa Liczmańskiego.

fot. Marta Łukasiewicz, Ula Haber, Jan Rugień