Świętujemy Niepodległą

Minęła 94. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wyjątkowe święto radośnie świętowali harcerze w całym województwie. Zebralismy kilka relacji z tego, co działo się w regionie

Największe obchody

Hufiec Gdańsk-Śródmieście, tradycyjnie, kończył Rajd Śladami Przeszłości Gdańska ucziałem w gdańskiej Paradzie Niepodległości. Każdy harcerz i zuch niósł balonik z identyfikatorem ZHP, a uczestników-rajdowiczy było około 500. Od soboty wszyscy zmagali się na rajdowych trasach w różnych częściacj Gdańska. Na trasie I, harcersko-starszoharcerskiej, która zgromadziła 162 osób – najlepszy okazał się patrol z 13 Gdańskiej Drużyny Harcerskiej. Trasa bawiła się w zakładanie miasta Gdańska, a bytowała w SP nr 65. Na III Trasie, gdzie tematyką była literatura i okres Wielikiej Emigracji 1831 najlepszym okazał się patrol z 6. Wielopoziomowej Gdańskiej Drużyny Harcerskiej "Nowy Dębnix". Warto zaznaczyć, że ta trasa zgromadziła najwięcej patroli spoza hufca-organizatora – tu bawili się harcerze z Bydgoszczy, Gdyni, Kartuz, Wrzeszcza-Oliwy i Gdańska-Portowej. Trasa IV liczyła 148 osób, sformowana w 9 patroli z 10 gromad. Trasę wygrała 9 Gdańska Gromada Zuchowa "Zuchy lasu", Zuchy, śpiąc w SP nr 8 na Chełmie bawiły się w tematykę I Wojny Światowej, odzyskiwanie Niepodległości oraz zdobywały sprawność "Piłsudczyk". Komendatką trasy była phm. Zuzanna Korczak, a drużyną sztabową kolektyw Namiesnictwa Zuchowego. Trasę V "Gra o Tron" organizował pwd. Patryk Mokrzan z pomocą dwóch druhen, tworząc trasę, na której uczestnicy zdobywali gdański tron. Spośród 38 uczestników, ktrzy spali w SP nr 29, brał udział patrol najdalej mieszkający, z Hufca Konstantynów Łódzki. Trasę wygrała 733 Morska Drużyna Harcerska "Panta Rhei". Trasa seniorów odbywała się w niedzielę 09.11 i miała numerek VI, wiec sprawny czytelnik na pewno wyłapał, że nie ma numerku II – spowodowane to było połączeniem tras II i III. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnym fanpage rajdu.

Gdynia gościnna
Hufiec ZHP Gdynia obchodził Święto Niepodległości dniem otwartym hufca – tuż po przemarszu ulicami miasta. Ponad 300 harcerzy uczestniczyło w wydarzeniu, a zuchy, jako najdzielniejsze, niosły ogromną flagę biało-czerwoną przed wszystkimi harcerzami. Na szczegółową relację polecamy następujący link oraz do obejrzenia zdjęć.

Starogard – baczność!
W Hufcu Starogard Gdański to harcerze byli gospodarzami miejskich obchodów – część uroczystości przepraodził osobiście komendant hufca hm. Wojciech Mokwa. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji tutaj.

A u Ciebie jak wyglądały obchody Święta Niepodległości? Pozdrawiamy Wszystkich!

phm Jacek Grzebielucha
Wydział Promocji i Informacji