OPEN YOUR MIND – 2018

W miniony weekend, czyli 8-10 czerwca, spotkała się kadra wędrownicza Chorągwi Zachodniopomorskiej oraz Gdańskiej na Zlocie Kadry Wędrowniczej „Open Your Mind”. Referaty Wędrownicze obu chorągwi połączyły swoje siły i pod kierownictwem pwd. Łukasza Grzybka przygotowały to wydarzenie jako część ogólnopolskiego projektu współpracy wspólnoty wędrowniczej.

W gronie liderów wędrowniczych spotkaliśmy się w Szczecinku, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniem. Nie zabrakło również dyskusji nad problemami z jakimi spotykamy się w codziennej pracy w naszych chorągwiach, jak i również kwestii zmian instrumentów metodycznych. Dla uczestników zostały przygotowane dwa szlaki – dla początkujących oraz doświadczonych drużynowych, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Młodzi drużynowi poruszali temat osobistego przykładu instruktora w pracy drużyny, procesów grupowych oraz rozwiazywania konfliktów. Nie zabrakło wędrowniczych form pracy oraz kwestii pracy z opiekunem prób wędrowniczych. Obowiązkowym punktem programu była służba – oczywiście w praktyce. Dojrzali drużynowi poruszyli między innymi kwestie wychowania swojego następcy, przygotowania obrzędu wyjścia oraz pracy ze stopniami wędrowniczymi. Rozmawialiśmy również o mistrzostwie wśród wędrowników oraz sposobach prowadzenia drużyny w zależności od etapu jej rozwoju.

Nie zabrakło wędrówek brzegiem jeziora czy świeżo przygotowanej lemoniady – obowiązkowych punktów zlotu przy takiej aurze pogodowej. W sobotę wieczorem spotkaliśmy się przy wspólnym ogniu nad jeziorem, aby porozmawiać o służbie i wymienić się myślami, które zapadły nam w pamięć podczas zlotu.

Z harcerskim pozdrowieniem,
pwd. Marcin Wyroślak