Inicjatywy uczestników projektu

Inicjatywy uczestników projektu

W ramach projektu jego uczestnicy samodzielnie organizują inicjatywy społeczne dla członków lokalnej społeczności. Tak wspominają ich przebieg – może i was zainspirują?

Tczew, 29.12.2019

W ramach inicjatywy uczestnicy spotkali się na warsztatach mydlarskich, podczas których sami przygotowywali najróżniejsze formy tego kosmetyku – od kolorowych serduszek, po aromatyczne lokomotywy. W międzyczasie usłyszeli historię chłopca z naszego miasta, który zbiera środki na kontynuowanie rehabilitacji. Wszystkie mydełka zostały zebrane by przekazać je na kiermasz, który odbędzie się na wiosnę 2020 roku.

Leśna Huta, 27-29.12.2019

W ramach inicjatywy zostały przeprowadzone warsztaty nt. etyki środowiskowej, czyli tematu bardzo istotnego dla osób lubiących aktywnie spędzać czas na łonie natury, chcących jednocześnie nie szkodzić jej swoimi działaniami. Wspólnie gotowali posiłki, mogli doświadczyć spania na hamaku nocą (i dowiedzieć się jak przetrwać w nim zimą). Uczestnicy nie tylko poznawali zasady Leave No Trace, ale też ćwiczyli swój warsztat szkoleniowy, by móc w przyszłości samemu takie warsztaty poprowadzić. Dzięki temu będą mogli zarażać ekologicznymi praktykami nie tylko swoich znajomych-współtowarzyszy wyjazdów, ale też dzieci i młodzież, dla których biwakowanie przyjazne naturze może stać się już jedynym jakie poznają.

Tczew, 21.12.2019

Podczas „Tańcowała igła z nitką” uczestnicy inicjatywy mieli możliwość rozwijać swoje zainteresowania oraz nabywać nowe umiejętności tj. wyszywanie, czy projektowanie wzorów na koszulki. Wspólne spotkanie rozpoczęło się od warsztatów, podczas których każdy poznał narzędzia potrzebne do wyszywania oraz różne techniki i ściegi. Następnie po zaprojektowaniu swojego wzoru, uczestnicy w praktyce uczyli się posługiwać igłą i nitką. Efektem tego spotkania były kolorowe i oryginalne koszulki.

Słupsk, 18.12.2019

Spotkanie pod hasłem „Bomb(k)owe święta” miało na celu zintegrowanie lokalnej społeczności – młodzieży, głównie w wieku licealnym oraz seniorów z okolic Słupska. rozpoczęło się koncertem kolęd w wykonaniu przedstawicieli jednej z gromad zuchowych z Hufca ZHP Słupsk. Nastąpiło tradycyjne składanie sobie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Uczestnicy usiedli do stołu do przygotowanego poczęstunku. W ramach części warsztatowej uczestnicy zaangażowani zostali we wspólne przygotowywanie ozdób świątecznych – przez działania plastyczne każdy mógł wyrazić siebie, co mu w duszy gra, a przygotowany wianek zabrać do domu. Propozycja na działanie została przyjęta z entuzjazmem, a praca ramię w ramię sprzyjała międzypokoleniowej wymianie myśli i swobodnym rozmowom. 

Gdańsk, 17.12.2019

Inicjatywa pojawiła się na skutek potrzeby aktywizacji seniorów z naszego otoczenia. Świetną okazją do tego był czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza, artystyczna, rozpoczęła się od występu przygotowanego przez najmłodszych uczestników – grupę dzieci z jednej z gdańskich gromad zuchowych Następnie w mniejszych grupach dzieci uczyły starszych nowych pieśni świątecznych, oraz wykonywali razem kartki z życzeniami. Dzięki tej nietypowej zamianie ról, dwa pokolenia mogły znaczyć się od siebie wrażliwości, innego spojrzenia na otaczający świat, oraz poczuć się ważnym dla innych ludzi. Zwrócono również uwagę na przekaz, który kierujemy do drugiego człowieka, wysyłając mu życzenia świąteczne. Ważne było zwrócenie uwagi, że należy być dla siebie obecnym i dobrze życzyć innym nie tylko „od święta” ale również na co dzień. Po części artystycznej przyszedł czas na część oficjalną, którą rozpoczęto od wspólnej prezentacji efektów pracy warsztatowej. Efektem była cała rozśpiewana sala oraz łzy wzruszenia w wielu parach oczu. Zbudowano poczucie wspólnoty i dzięki potrzebie bycia razem kultywowano narodowe tradycje. Po tym nastąpiło przemówienie lokalnych władz społecznych i kościelnych, zaznaczające istotność inicjatyw takich jak obecna. Całość została zakończona poczęstunkiem oraz rozdaniem kartek i upominków dla przybyłych uczestników.

Gdańsk, 16.12.2019

Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia celu akcji Ośmiorniczka dla Wcześniaka przez przedstawicielkę Fundacji Małych Serc. Opowiedziała dlaczego maskotki pomagają dzieciom adaptować się do nowych warunków życia, przedstawiła historie z życia maluchów oraz ich szczęśliwe zakończenia. Następnie nastąpiła prezentacja zdjęć maskotek wolontariuszy z całej Europy – akcja nie jest organizowana jedynie w Polsce, ale na całym kontynencie. Prowadząca przedstawiła schemat z czego i jak udziergać maskotkę. Musi być ona wykonana ze specjalnej włóczki, spełniającej restrykcyjne wymagania medyczne, podobnie jak wkład, którym wypełniona jest głowa ośmiorniczki oraz być wykonana w specjalny, bezpieczny dla dzieci sposób. Każdy uczestnik otrzymał wzór robótki, wraz z potrzebnymi do jej wykonania materiałami. Uczestniczki bardzo zaangażowały się w wykonywaną pracę. Dzięki swobodnej atmosferze, chęci pomocy i zaangażowaniu, spotkanie przebiegało bardzo miło. Każdy miał poczucie dobrze wykorzystywanego czasu na rzecz drugiego człowieka. Akcja tak bardzo spodobała się uczestniczkom, że nie tylko warsztaty przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych, ale również padła z ich strony prośba o zorganizowanie kolejnego spotkania. Uczestniczki były bardzo zadowolone, wychodząc deklarowały ponowny udział oraz rozpropagowanie akcji wśród znajomych i rodziny.

Bytów, 15.12.2019

W ramach inicjatywy „Przypnij się do świąt” zorganizowana została akcja wykonywania butonów przez dzieci i młodzież na bytowskim rynku. Akcja odbyła się 15 grudnia 2019 r. podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. W tym dniu wszystkie chętne osoby mogły wykonać własnoręcznie przypinkę świąteczną, czyli ją zaprojektować, narysować i wyciąć, a następnie wspólnie z wolontariuszem obsłużyć maszynkę do przypinek. Przed kiermaszem konieczne było zgłoszenie stoiska w Urzędzie Miejskim w Bytowie, a także musieliśmy zakupić odpowiednie urządzenie do wykonywania przypinek i elementy, z których wykonuje się przypinki.

Gdańsk, 13-15.12.2019

Pozytywna Dyscyplina jest metodą mającą swoje źródło w stanach Zjednoczonych. Pomaga zrozumieć negatywne zachowania dzieci i młodzieży. Podpowiada jak reagować na te zachowania i je eliminować w sposób rozwijający dla dziecka. Życie w duchu pozytywnej dyscypliny zakłada pozytywne motywy zachowań także u dorosłych. Dzięki kierowaniu się zasadami PD, łatwiej kontrolować wybuchy emocji.

Inicjatywa polegała na przeprowadzeniu szeregu warsztatów wprowadzających do tej metody. Uczestnicy wypracowali jakie kompetencje chcą kształtować u swoich dzieci i podopiecznych, jak do nich dążyć i jak unikać niewłaściwego reagowania na negatywne zachowania. Poznali główne potrzeby dzieci i jakie braki powodują określone reakcje i zachowania. Całe spotkanie odbyło się w atmosferze otwartości i szczerości. Pozwoliło na ogromną wymianę doświadczeń i inspiracji. 

Malbork, 03.12.2019

Gra terenowa, w której dzieci i młodzież, używając swoich umiejętności poruszania się z mapą kompasem z znakami patrolowymi, musiały znaleźć świętego Mikołaja, stała się pretekstem, by zachęcić je do oderwania się od ekranów komputera i poćwiczyć przydatne umiejętności życia codziennego. Współpracując ze sobą, nieświadomie szlifowały też jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – współdziałanie w zespole. Na ostatnim punkcie gry czekał na nie prawdziwy (!) św. Mikołaj, który wręczył każdemu drobny upominek z okazji swoich imienin.

Gdynia, 28.11-22.12.2019

W ramach inicjatywy organizatorzy postanowili połączyć swoje pasje z rosnącą potrzebą zwiększenia aktywności fizycznej, którą zaobserwowaliśmy w naszym środowisku. Odpowiedzią na to stało się osiem otwartych spotkań prowadzonych przez instruktora sportu – tańca. Podczas zajęć osoby biorące w nich udział poznały podstawowe kroki tańców taki jak cha-cha, walc angielski, salsa czy rumba. Uczestnicy polubili tę formę aktywnego spędzania czasu wolnego i wyrażają chęci w kontynuacji spotkań. Podczas zajęć panowała przyjazna atmosfera, sprzyjająca integracji i zacieśniania więzi.

Nowy Staw, 27.11.2019

„Jesień w obiektywie” to propozycja skierowana do mieszkańców gminy Nowy Staw mająca na celu pobudzenie inwencji twórczej w tej pięknej, a często przygnębiającej porze roku. Konkurs fotograficzny otwarty dla wszystkich chętnych fotografów-amatorów. Podsumowaniem akcji stała się wystawa fotografii konkursowych w domu kultury. Cieszymy się, że udało nam się zachęcić mieszkańców Nowego Stawu do wyjścia z domów i wspólnego kontemplowania stworzonej przez nich samych sztuki.

Lębork, 25.11-07.12.2019

W trakcie trwania inicjatywy wykonane zostały ozdoby świąteczne, które następnie zostały przekazane w formie podarunku osobom starszym podczas akcji „Zostań św. Mikołajem”. Akcja ta polega na rozwożeniu paczek z art. spożywczymi i chemią gospodarczą dla starszych osób przed Świętami Bożego Narodzenia. Seniorzy dodatkowo otrzymali prezent świąteczny. Podarunek został wykonany własnoręcznie przez uczestników wspólnie z rodzicami. Dodatkowo każda osoba, która wzięła udział w mikołajkach otrzymała drobny upominek. Dzięki takim wydarzeniom dorośli na chwilę porzucają swe domowe obowiązki i poświęcili czas swoim dzieciom.

Maszewo Lęborskie, 25-29.11.2019

Wieczór Gier i Mikołajki w bibliotece to wydarzenia skierowane do dzieci i młodzieży z obszaru wiejskiego, które na co dzień spędzają czas na wykonywaniu obowiązków domowych i szkolnych. Pierwsze wydarzenie zorganizowane było w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Maszewie Lęborskim. Zaskoczeniem nawet dla organizatorów był zachwyt uczestników nad dużą ilością gier planszowych – dzieci nie mogły się zdecydować,w którą grę zagrać jako pierwszą. Chciały spróbować swych sił we wszystkich rozgrywkach. Gry były indywidualne i grupowe. Uczestnicy mieli okazję ze sobą współpracować, sprawdzić swój zasób słów oraz to, jak bardzo się znają.

Drugie wydarzenie było skierowane do społeczności lokalnej. Uczestnicy przychodzili na spotkanie w miarę możliwości, wiele osób przyszło sprawdzić co dzieje się w ich bibliotece, a także wypożyczyć książkę, czasem ich wizyta się przeciągała, ponieważ dali się włączyć do rozgrywek. Wszyscy mieli okazję ze sobą porozmawiać, wypić ciepłą herbatkę oraz poczęstować się ciasteczkami. Osoby starsze zadawały wiele pytań o działalność harcerską, chętnie wspominały swoje dzieciństwo oraz opowiadały o rodzinie, chciały posłuchać harcerskich piosenek. Wyłoniliśmy też dwie królowe oraz jednego króla gier. Każdy uczestnik otrzymał od nas kartkę świąteczną, włączając się tym samym do szerzenia akcji „Idą święta, nie o SMSie, lecz o kartce pamiętaj”. Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy z Filią Gminnej Biblioteki Publicznej, a wieczory organizować będziemy cyklicznie i staną się naszą mikołajkową tradycją.

Gdańsk, 23.11.2019

Organizatorzy akcji „Działajmy razem” wzięli pod uwagę zainteresowania dzieci mieszkających na Jasieniu i w okolicy i zaproponowali im udział w warsztatach artystycznych – tanecznych, fotograficznych, wokalnych, lalkarskich oraz kucharskich. Zwieńczeniem spotkania było zaprezentowania własnej twórczością zaproszonym na późniejszą godzinę rodzicom, którzy byli zachwyceni twórczością swoich dzieci. Jak po każdej premierze, tak i u nas po części oficjalnej odbył się „bankiet” ze stworzonym przez uczestników poczęstunkiem. Cieszymy się, że tyle osób mogło rozwinąć swoje zainteresowania i umiejętności dzięki naszej inicjatywie.

Morzeszczyn i okolice, 04-25.11.2019

W ramach inicjatywy zrealizowaliśmy następujący program: 
-Kociewskie uciechy – zajęcia prezentujące tradycyjne rozrywki i zabawy ludowe typowe dla regionu etnograficzno-kulturowego jakim jest Kociewie
-Kierunek region – poznanie specyfiki pracy lokalnych bohaterów – strażaków z OSP Morzeszczyn
-Galeria barw Kociewia – warsztaty rękodzieła z Koła Gospodyń Wiejskich – uczestnicy stworzyli obrazy ukazujące wzory haftu kociewskiego oraz krajobrazy naszego regionu malowane na płótnie; odtworzenie ówczesnej profesji regionu poprzez lepienie z gliny; konstruowanie chat kociewskich i lampionów z patyków oraz malowanie ich we wzory 
-spotkanie z dyrektorem Gminnej Publicznej Biblioteki w Morzeszczynie, na którym opowiadał historię powstania biblioteki oraz przybliżył życiorysy lokalnych twórców Kociewia – państwa Wespa 
-kociewski geocatching – gra terenowa dla dzieci i młodzieży mieszkających w okolicy z wykorzystaniem aplikacji stworzonej przez jednego z inicjatorów działania

Gdańsk, 01.10-17.11.2019

„Póki Polska żyje w nas” była inicjatywą zorganizowaną w październiku i listopadzie włączająca się w cykl wydarzeń organizowanych z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Projekt składał się z 2 etapów. W pierwszej części zespoły młodzieżowe zgłaszały swój udział i przygotowywały się do występu w ramach konkursu pieśni patriotycznej. Występujący zespół przy wyborze utworu musiał kierować się tematyką patriotyczna oraz hasłem przewodnim „Póki Polska żyje w nas”.

Drugi etap był koncertem finałowym w Sali Kinowej Domu Harcerza. Na scenie wystąpiło 5 zespołów młodzieżowych, każdy liczący kilka lub kilkanaście osób. Na widowni zasiedli również przyjaciele i rodzina występujących. Wszyscy goście po występach laureatów mieli okazję uczestniczyć w krótkim koncercie pieśni patriotycznych i zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania. Każdy otrzymał mały śpiewnik, więc koncert pieśni patriotycznych „Póki Polska żyje w nas” był nie tylko świetną lekcją śpiewu ale i historii. Na zakończenie uczestnikom rozdano upominki oraz dyplom.

Gdańsk, 23.09-17.11.2019

„Ja, Obywatel” to inicjatywa powstała w związku z odbywającymi się w Polsce 13 października wyborami parlamentarnymi. Organizatorzy chcieli przypomnieć młodzieży oraz liderom grup młodzieżowych dlaczego tak ważne jest wypełnianie obowiązków obywatelskich. W ramach inicjatywy przygotowany został konspekt zajęć, które liderzy grup mogli przeprowadzić dla młodzieży z którą pracują. Młodzież mogła w ramach nich dowiedzieć się lub przypomnieć sobie w jaki sposób zostajemy obywatelami w Polsce i w innych krajach, poznać jakie uprawnienia i obowiązki mają obywatele Polski oraz jakie się najważniejsze cnoty obywatelskie. Liderzy w miarę potrzeb i w zależności od wielkości grupy modyfikowali plan zajęć.

W listopadzie 2019 r. przygotowane zostało wspólne spotkanie liderów w gdańskiej siedzibie harcerzy. Mieli okazję wymieni się oni spostrzeżeniami ze swojej pracy, wymienić pomysłami i pojawiającymi się trudnościami. Na miejscu przeprowadzony został również z ich udziałem warsztaty z tworzenia wspólnoty oraz przeprowadzono wybory – jako jeden z istotnych elementów życia obywatelskiego. Uczestnicy spotkania wybrali z pośród siebie komisję wyborczą i przeprowadzili głosowanie. W trakcie spotkania obyły się również wystąpienia poszczególnych osób, które w formie otwartych 8 min wystąpień mogły wypowiedzieć się w temacie „Ja – obywatel – wychowawca”. Głos ten był jednocześnie formą ich prezentacji, ale także inspiracją do dalszych działań dla zgromadzonych na sali osób.

Gdańsk, 06-25.09.2019

W ramach inicjatywy udało się odmalować kuchnię w Klubie Młodego Wrzeszczaka, wymienić muszlę toaletową, by mogły z niej korzystać osoby niepełnosprawne oraz uporządkowane zostały liczne materiały używane na zajęciach prowadzonych przez klub.

W ramach inicjatywy uczestnicy udali się do KMW, gdzie czekali jego organizatorzy, który prowadzili nas w dokładny plan odświeżenia klubu. W zakresie naszych działań było odmalowanie ścian w kuchni klubu, ogólne porządki w łazience oraz sortowanie materiałów używanych na zajęciach, a także umycie okien i parapetów. Zakupiona została nowa muszla klozetowa dla użytku osób niepełnosprawnych. Uczestnicy inicjatywy bardzo chętnie pomagali we wszystkich wymienionych czynnościach, a efekty możemy obserwować na zdjęciach wykonanych podczas działania.

Gdańsk, 30.08.2019

Celem działania była organizacja dla młodych rodziców spaceru po terenie Westerplatte dostosowanego do ich możliwości w celu aktywizacji społecznej oraz przybliżenia wydarzeń z II wojny światowej. Uczestnicy – rodziny z dziećmi mieli możliwość spędzania wolnego czasu na powietrzu w rodzinnym gronie, a wszystko to otulone szeroką gamą wartości patriotycznych przekazanych poprzez w formie gry terenowej oraz finałowego pikniku w cieniu pomnika Obrońców Westerplatte.

Lipusz, 22-28.08.2019

Uczestnicy inicjatywy „Budujmy mosty, nie mury” postanowili pozostawić swój ślad i zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności miejsca w którym spędzali wakacje. Odkryli, że dwa mostki na rzece w lesie łączące okoliczne wsie są w opłakanym stanie i nie można z nich korzystać w bezpieczny sposób, przez co droga znacznie się wydłuża. Po otrzymaniu odpowiednich zgód zakupili drewno i gwoździe i zabrali się do pracy. Po zakończeniu prac miejsce było nie do poznania – stare spróchniałe żerdzie zostały zastąpione nowymi, zdrowymi, a trasa na powrót stała się przyjazna i przede wszystkim bezpieczna. Teraz tylko czeka na kolejnych spacerowiczów.

Stare Karpno, 27.08.2019

Uczestnicy kursu drużynowych harcerskich wykorzystali zdobytą w ostatnim czasie wiedzę i umilić czas dzieciom z okolicy, które spędzają ostatnie dni wakacji w domu i zaprosili ich na wspólne zajęcia na bazę harcerską do Starego Karpna. Równolegle toczyły się warsztaty dla trzech grup wiekowych zahaczając o takie tematy jak podróże, ekologia, pierwsza pomoc czy wyzwania współczesnego świata. Na zakończenie spotkania dzieci i młodzież zasiedli wraz z organizatorami do wspólnego obiadu, podczas którego mogli porozmawiać i wymienić się poglądami, co było dla obu stron bardzo inspirującym przeżyciem.

Stare Karpno, 28-30.06.2019

W trakcie inicjatywy prowadzone były trzy działania, których wspólnym trzonem było hasło „Zadbajmy o nasz wspólny dom”. Dom był rozumiany lokalnie i globalnie: lokalnie jako HBO „Stare Karpno” i przyroda otaczająca teren bazy, globalnie- jako nasza Planeta. W ramach działania kadra Hufca Gdańsk-Portowa wraz z osobami niezrzeszonymi i mieszkańcami okolicy uprzątnęły teren, w tym las graniczący z HBO „Stare Karpno” propagując akcję „podnieś 5”. Trend pod hasłem #podnieś5 to nowa gra, która powoli podbija świat. Wystarczy, że podczas wypoczynku znajdziemy 5 śmieci: mogą to być butelki, plastikowe kubki lub papierki po lodach. Co z nimi zrobić? Oczywiście podnieść, następnie zdjęcie naszych 'skarbów’ należy również umieścić w mediach społecznościowych i wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady. Zachęci to innych do zabawy, która jest tylko przykrywką do ratowania naszej planety! Biorąc w niej udział ratujemy nasze środowisko! Do gry przyłączyć można się w każdej chwili – liczymy, że zaszczepiony pomysł podczas inicjatywy trwać będzie przez całe wakacje.

W trakcie inicjatywy uczestnicy – rodzice i osoby niezrzeszone, poznały magię harcerskiego wypoczynku- rozwiesiły hamak, nauczyły się rozstawić namiot harcerski, poznały podstawy pionierki obozowej, dowiedziały się jak bezpiecznie rozpalić ognisko. Wszystko to zgodnie z zasadami Leave No trace, czyli Etyki Środowiskowej, której celem jest propagowanie postaw i przekazywanie wiedzy dotyczącej etycznego korzystania ze środowiska naturalnego i budowanie określonego sposobu myślenia o konsekwencjach swoich działań w kontekście ich oddziaływania na przyrodę.

Punktem kulminacyjnym akcji były warsztaty proekologiczne, w ramach dowiedzieliśmy się czym jest popularny aktualnie ruch zero-waste i jak stać się osobą „less waste”. Uczestnicy nauczyli się przygotować swoją własną pastę do zębów, dowiedzieli się czym jest ślad węglowy, a w trakcie burzy mózgów znaleźli rozwiązania na produkowanie mniejszej ilości śmieci. Każdy z uczestników otrzymał eko-gadżet, który pomoże mu wprowadzić drobne zmiany w swoim życiu i redukcji plastiku w codziennym użytkowaniu (szczoteczki bambusowe, słomka metalowa).

Dla młodszych uczestników rozstawiony był namiot, w którym mogli wziąć udział w grach i zabawach ekologicznych, poznać świat baniek, czy zagrać w grę wielkoformatową – wszystko na terenie bazy obozowej Starego Karpna pod okiem instruktorów harcerskich. Zakończeniem dni pełnych pracy było wspólne ognisko i grill, które zaowocowało wieloma rozmowami dotyczącymi sposobów szanowania przyrody.

Gdańsk, 01.06.2019

Podczas akcji „Niech planem B będzie planeta A” udało nam się zintegrować ze sobą mieszkańców dzielnicy Stogi w ramach akcji oczyszczania ich dzielnicy. Sprawiliśmy, że stała się ona czystszym i bardziej przyjaznym miejscem dla swoich mieszkańców. Nasza inicjatywa pozwoliła rodzinom w niebanalny i pożyteczny sposób spędzić Dzień Dziecka.

Gdańsk, 28.11.2018

W ramach inicjatywy jej uczestnicy podczas gry musieli pomóc Bibliotekarzowi odzyskać wypożyczone książki. Żeby to zrobić wykonywali zadania związane z książkami, które musieli odszukać – między innymi czytali na głos, przygotowywali inscenizacje na podstawie opisów książek i próbowali opowiedzieć historię tylko w oparciu o tytuł i okładkę książki. Opowiedzieli również o swoich ulubionych książkach, które znalazły się na liście polecanych książek tworzonej w ramach inicjatywy.

Następnie w szkole został zorganizowany happening, podczas którego uczniowie mieli do wykonania cztery zadania. Za wykonanie przynajmniej dwóch otrzymywali los na loterię, podczas której mogli wylosować jedną z ośmiu książek polskich autorów. Zadania dotyczyły stworzenia własnej zakładki (najlepiej na podstawie opisu książki), zaproponowania przez siebie książki, która warta jest przeczytania, dopasowania polskich autorów do tytułów ich dzieł oraz okładek do tytułów książek. Czwartym zadaniem było odpowiedzenie na pytania dotyczące bitwy pod Oliwą, której 391. rocznica przypadała na 28.11.2018r.

Lębork, 10-11.11.2018

Inicjatywa „Niepodległość jest w Nas” miała na celu uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W sobotę odbyła się gra terenowa obejmuje punkty związane z miejscami, które są utożsamiane z lokalnym patriotyzmem Lęborka oraz punkty kreatywne, na którym uczestnicy gry m. in. wykonają kotyliony dla mieszkańców Lęborka. Kotyliony zostały następnie rozdane przed mszą w czasie niedzielnych uroczystości. Po południu odbył się Capstrzyk Niepodległości pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego, mający na celu upamiętnienie generała Sosabowskiego, jego zasług dla Niepodległości oraz wielu patriotów, którzy walczyli o Niepodległość Polski. Wśród zaproszonych gości były lokalne władze samorządowe, szkoły, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy Lęborka. Po capstrzyku została otwarta wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Generał Stanisław Sosabowski dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej”. Uczestnicy zostali też zachęceni do udziału w miejskich uroczystościach następnego dnia, na które składały się Msza św. W Sanktuarium św. Jakuba Ap., pochód pod Obelisk Niepodległości, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów. Na zakończenie obchodów odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w lęborskim kinie.

Starogard Gdański, 10.11.2018

W ramach działań projektowych zorganizowaliśmy otwarcie wystawy pt. „Harcerstwo w XX- leciu międzywojennym na ziemi starogardzkiej” poszerzone o dodatkowe imprezy towarzyszące. Jedną z nich była gra miejska dla dzieci i młodzieży nt. historii naszego miasta i tutejszego ruchu harcerskiego, a także prelekcja pana Jacka Ozimka wprowadzająca do tematu wystawy dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta.

Słupsk, 10.11.2018

Festyn miał na celu umożliwienie wspólnego świętowania najważniejszego wydarzenia 2018 roku – rocznicy 100 lat odzyskania niepodległości. Impreza umożliwiła aktywne spędzenie czasu i wspólne celebrowanie z mieszkańcami miasta. Udział w festynie był całkowicie darmowy i otwarty. Podczas imprezy organizatorzy zaproponowali mieszkańcom moc atrakcji m.in.: lukrowanie patriotycznych wypieków, malowanie twarzy, plecenie słowiańskich warkoczy, szkółka I pomocy, stoisko dla najmłodszych i wiele innych.

Stotthoff, 27.10.2018

W minioną sobotę podjęliśmy służbę podczas programu muzycznego STUTTHOF. APEL CIENI – koncertu zespołu Armia organizowanego w ramach obchodów odzyskania niepodległości. To historia o bólu tego miejsca i o nadziei. Nadziei, która niosła ze sobą wiarę w niepodległą i wolną Ojczyznę. W atmosferze październikowego wieczoru zabrzmiały słowa napisane w barakach, wykonane we współczesnej aranżacji muzycznej. Uczestnicy inicjatywy dopilnowali by miejsce tak ważnej pamięci, było bezpieczne dla uczestników jak i organizatorów tego podniosłego wydarzenia.

Kartuzy, 15.10-28.11.2018

Podczas inicjatywy „Młodzi patrioci a Niepodległa” młodzi mieszkańcy Kartuz i okolicznych wsi mogli wziąć udział w cyklu wydarzeń mających na celu przybliżenie historii okolicy w kontekście odzyskania niepodległości przez Polskę. Składały się na nie między innymi porządkowanie grobów niemieckich osadników wraz ze zrozumieniem kim byli, przygotowywanie dekoracji patriotycznych (flagi, kotyliony) na obchody 11.11, pisanie listów do Wolności i do Polski, udział w grze miejskiej „Zdjęcie z przeszłości” czy też malowanie wielkogabarytowych postaci i tworzenie happeningu. Zwieńczeniem działań stał się konkurs historyczny oraz koncert pieśni patriotycznych.

Dębnica Kaszubska, 14.10.2018

Głównym celem „Masterchefa” było zintegrowanie środowiska lokalnego przy okazji świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz aktywizacja młodzieży do pracy na rzecz społeczeństwa. Zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania organizatorów. Chętnych podzielono na grupy i rozdano przepisy kulinarne nawiązujące do tradycyjnej polskiej kuchni. Grupy rozeszły się do przygotowanych polowych stanowisk i rozpoczęły gotowanie. Każdy został zaangażowany – od najmłodszych sześcioletnich uczestników. Na ognisku gotowano zupę kartoflankę, na kuchni polowej bigos. Smażono także placki ziemniaczane i kotlety z kurczaka. Na deser jabłka z cynamonem. Wszystko w warunkach polowych. W przeciągu godziny zakończono przygotowanie dań. Zwieńczeniem imprezy była degustacja przygotowanych potraw. Każdy mógł skosztować symbolicznej porcji każdego z dań. Na zakończenie imprezy przy wspólnym kręgu, młode organizatorki wygłosiły gawędę o powstaniach w trakcie zaborów.

Bytów, 22.09.2018

Podczas festynu pod hasłem „Mamy moc” mieszkańcy Bytowa mogli wziąć udział w koncercie patriotycznym w wykonaniu 104 BDSH „Wendigo”, poznać polską naturę poprzez rozwiązywanie zagadek przyrodniczych czy poćwiczyć zasady pierwszej pomocy. Młodsi chętnie skorzystali z propozycji malowania twarzy czy zabawy dużymi bańkami. Odbyła się także historyczna gra terenowa.

Gdańsk, 22.09.2018

Festyn, który zorganizowaliśmy był doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu, a także do przypomnienia historii Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na uczestników czekały różne atrakcje – na stoiskach można było przypomnieć lub poznać historię odzyskania Niepodległości, oraz historię i tradycję drużyn i gromad harcerskich działających na naszym osiedlu. Sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej na Oruni zmieniła się w pięknie udekorowaną świątynię wspomnień i dobrej zabawy. Wśród dekoracji nie zabrakło miejsca imitującego obóz harcerski ulokowanego w namiocie, strefy relaksu oraz prezentacji pocztówek z różnych miejsc Polski i świata. W głównym miejscu na sali ulokowana została scena, na której przeprowadzano konkursy. W zamian za odpowiedzi na zadawane co jakiś czas pytania uczestnicy konkursu obdarowywani byli nagrodami. Całą imprezę zwieńczyła gra terenowa, podczas której na punktach uczestnicy zdobywali pieczątki na karcie patrolowej.

Sopot, 22.09.2018

Inicjatywa miała formę gry miejskiej. Wziąć w niej udział mógł każdy. Przygotowaliśmy kilka punktów, które należało odwiedzić, aby uzyskać jak największą liczbę chorągiewek. Wygrywali wszyscy, nie było przyznawania miejsc. Najważniejsze było zaangażowanie. Im więcej zebrało się chorągiewek, tym lepiej. Gra zaczynała się na placu przy kościele św. Jerzego, a kończyła przy Muzeum Miasta Sopotu. Rozpoczęliśmy o godzinie 10.00, choć udział można było rozpocząć później. Pogoda nam dopisała, było słonecznie. Było dużo osób z okolicznych szkół, przychodzili z rodzicami i rodzeństwem. Często też przychodziły do nas osoby, które przyszły „z marszu” ale są ciekawe i chciałyby też wziąć udział. Były to też osoby starsze, które cieszyły się, że „młodzież coś robi”. Oczywiście zapraszaliśmy wszystkich, którzy tylko chcieli razem z nami świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej, że gra odbywała się przed rocznicą przypadającą na 11 listopada. Po zakończeniu gry, która trwała do godziny 12.00, bardzo było miło widzieć ludzi, którzy chodzili po mieście z flagami Polski. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa pomogła ludziom przypomnieć sobie wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Na pewno teraz jest wśród nas więcej osób, które są dumne, że są Polakami!

Tczew, 22.09.2018

Celem naszego festynu było zaprezentowanie mieszkańcom Tczewa jak młodzi ludzie dawniej i współcześnie działają na rzecz swojej dużej i małej ojczyzny. W ramach festynu miały miejsce następujące stoiska:

  • Spotkanie z muzyką – mini warsztaty muzyczne przeprowadzone przez członków Harcerskiej Orkiestry Dętej, 
  • Konkurs “Kocham cię, Polsko”
  • Kino pod chmurką,
  • Zdrowa żywność – jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i prowadzenia aktywnego trybu życia, 
  • Ekspresowe debaty oksfordzkie – dyskusje młodzieży na temat demokracji i wyzwań stojących przed naszym społeczeństwem, 
  • “Z archiwum X” – wystawa dawnych harcerskich kronik i zdjęć, na których ci starsi i młodsi mogli się odnaleźć,
  • “Żeglujże żeglarzu” – warsztaty żeglarskie, nauka wiązania węzłów, 
  • Kącik animatora pełen zabaw i płąsów dla najmłodszych, 
  • Gry wielkoformatowe i terenowe. 

Zakończenie festynu stanowiło ognisko tematyczne skłaniające do refleksji nt. możliwości zmieniania i kształtowania świata przez pojedyncze osoby i grupy osób. Uczestnicy poznali historie osób, które swoimi pomysłami i wizjami dokonali realnej zmiany w społeczeństwie, a także mogli zastanowić się nad swoimi “supermocami”, które mogą wykorzystać w swojej codzienności, by, korzystając z dobrodziejstw jakie niesie demokratyczne, niepodległe społeczeństwo, móc wpływa na jego oblicze.

Dębnica Kaszubska 22.09.2018

HIP, czyli Harcerska Impreza Plenerowa to całodzienna impreza zawierająca w sobie grę terenową oraz festyn w Dębnicy Kaszubskiej. HIP zaangażował całe rodziny do wspólnego przezywania pozytywnych emocji. Aktywnie spędzony dzień z dostarczył całym rodzinom dawkę prawdziwej przygody. Uczestnicy mogli poznać tradycyjne techniki przekazywania informacji, wziąć udział w grze wielkoformatowej czy pośpiewać piosenki z różnych okresów istnienia niepodległej Polski. Informacja o imprezie została przekazana chętnym poprzez miejscową szkołę – dziennik elektroniczny, plakaty.

Gdynia, 22.09.2018

Mieszkańcy miasta Gdynia zostali zaproszeni do udziału w imprezie na orientację na terenie Kępy Redłowskiej, a po niej – w ognisku z poczęstunkiem dla wszystkich chętnych. była to też okazja do zapoznania się z kronikami Hufca ZHP Gdynia, którego członkowie kontynuują tradycje Tajnego Hufca Harcerzy, dzięki któremu podczas II Wojny Światowej udało się uratować Gdynię przed zniszczeniem w czasie walk wyzwoleńczych oraz wysłuchać gawędy na jego temat.

Kartuzy, 21-22.09.2018

Akcję „Mamy moc” w Kartuzach zainaugurowało świecowisko ze śpiewograniem pieśni patriotycznych w Amfiteatrze „Szerokowidze” w Sierakowicach – 21.09.2018r. z udziałem lokalnej społeczności, która chętnie wzięła udział w sentymentalnej podróży w czasie. Następnego dnia odbyła się też otwarta dla wszystkich gra historyczna „100-lat naszej historii” oraz ognisko „Graj i baw się”. Piosenki i pląsy oraz stanowiska z zadaniami i konkursy z nagrodami przygotowane zostały przez członków zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich. Dwudniowe świętowanie zakończyła msza polowa.

Wejherowo, 22.09.2018

W ramach inicjatywy „Mamy Moc” w Wejherowie zorganizowano festyn dla lokalnej społeczności. Przedsięwzięcie miało miejsce na Placu Jakuba Wejhera, czyli w samym sercu miasta. Poszczególne stoiska reprezentowały nasze zainteresowania, którymi chcieliśmy zarazić innych – ratownictwo i żeglarstwo oraz pokazać, że mimo pozornych różnic jesteśmy bardzo podobni do naszych rówieśników sprzed 100 lat – pierwszych obywateli niepodległej Polski. Wtedy żeglarstwo w naszym kraju zaczynało się gwałtownie rozwijać, a pierwsza pomoc była umiejętnością ratującą życie na froncie. My na szczęście nie musimy brać udziału w tak strasznych wydarzeniach, ale zawsze możemy być świadkami, którzy udzielą pomocy osobie poszkodowanej w wypadku. Zakupione w ramach programu artykuły umożliwiły nam przeprowadzenie zajęć z podstaw pierwszej pomocy oraz kilku ćwiczeń o tematyce marynistycznej. Pojawiło się opatrywanie ran, przeprowadzanie RKO, nauka węzłów, rzut rzutką ratowniczą i nie tylko.