Chorągiew Gdańska świętuje Niepodległą!

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się w niemal każdym z hufców Chorągwi Gdańskiej ZHP. Co działo się w poszczególnych miejscowościach? Sprawdziliśmy to dla Was!
Hufiec Bytów Święto Niepodległej spędzał na bytowskim rynku – rozdając flagi, malując twarze, wykonując kotyliony oraz organizując zdjęcia w strojach szlacheckich! Zorganizowano również konkurs plastyczny pt. „Moja ojczyzna”. Impreza plenerowa odbyła się przy wsparciu ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Hufce gdańskie – Gdańsk-Portowa, Gdańsk-Śródmieście i Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa – wspólnie wzięły udział w Paradzie Niepodległości w Gdańsku. Na trasie przemarszu na czele harcerzy szła Drużyna Reprezentacyjna Chorągwi Gdańskiej. W Paradzie wzięły udział również setki uczestników Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska. W środku pochodu na lawecie jechał kosz balonu sportowego z Harcerskiego Klubu Lotniczego WZLOT. Dodatkowo Hufiec Gdańsk-Portowa zorganizował grę miejską dla gminy Nowy Dwór, by razem z całymi rodzinami świętować odzyskanie niepodległości.
Hufiec Gdynia tradycyjnie zaangażował się w obsługę gdyńskiej Parady Niepodległości – harcerki i harcerze pełnili służbę zabezpieczenia na całej trasie. Następnie udał się na wspólny apel.
Hufiec Kartuzy obchodził 100-lecie Niepodległości Polski w kilku lokalizacjach – w Kartuzach, Sierakowicach oraz w Żukowie. Inscenizacje historyczne, warty honorowe oraz sadzenie drzewa to tylko niektóre z ich aktywności! Wydarzenia odbyły się przy wsparciu ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Hufiec Kwidzyn i jego harcerki i harcerze wzięli udział w obchodach miejskich przy asyście pocztu sztandarowego hufca. Harcerze pełnili wartę honorową przy pomnikach.
Hufiec Lębork obchody 100-lecia Niepodległej obchodził przez cały weekend – w sobotę odbyła się gra miejska, a wieczorem pod pomnikiem gen. Stanisława Sosabowskiego harcerze wzięli udział w Capstrzyku. Tam zostały wręczone Harcerskie Znaki Spadochronowe. Świeczowisko zamknęło dzień. W niedzielę zaś harcerze wzięli udział w uroczystościach miejskich oraz mszy świętej, a harcerze złożyli kwiaty pod Obeliskiem Niepodległości na Skwerze Orła Białego.
Hufiec Malbork wziął udział w uroczystościach miejskich oraz wydarzeń, które odbywały się na terenie działania hufca. Warty honorowe, odśpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku oraz złożenie kwiatów to wyraźna służba tych harcerek i harcerzy.
Hufiec Rumia Święto Niepodległości obchodził w Rumi oraz w Redzie na paradzie oraz mszy świętej przy udziale pocztów sztandarowych. W Redzie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych na frontach II Wojny Światowej. W Rumi zaś zasadzono pamiątkowy dąb i zakopano kapsułę czasu, w której znalazła się plakietka Hufca!
Hufiec Sopot zorganizował grę miejską. Po obchodach miejskich i apelu Hufca harcerki i harcerze udali się pod Pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu.
Hufiec Starogard Gdański rozpoczął trzyletni okres przygotowań do obchodów stulecia powołania pierwszej drużyny harcerskiej w Starogardzie. Uroczysty apel, otwarcie wystawy „Harcerstwo starogardzkie w dwudziestoleciu międzywojennym” na starogardzkim Rynku  oraz gra miejska dla mieszkańców – to tylko widoczna część ogromnej pracy harcerek i harcerzy Hufca Starogard Gdański! Na koniec 11 listopada w Ratuszu odbyła się pierwsze spotkanie Komitetu Honorowego Obchodów Stulecia Harcerstwa Starogardzkiego.
Hufiec Tczew, po zbiórce i mszy świętej, złożył kwiaty pod obeliskiem Marszałka Piłsudskiego, a następnie wziął udział w uroczystościach przy pomniku ,,Ku chwale poległym w obronie ojczyzny”. Popołudnie harcerki i harcerze pełnili służbę na festynie na Placu Hallera.
Hufiec Ziemi Słupskiej zorganizował duży festyn! Impreza plenerowa odbyła się przy wsparciu ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Czekamy wciąż na Wasze relacje. Jeżeli ktoś chce jeszcze przesłać zdjęcia bądź informacje, dajcie znać!
Z harcerskim pozdrowieniem,
hm. Jacek Grzebielucha