Delegat Hufca ZHP Bytów, Hufca ZHP Miastko i Hufca ZHP Kościerzyna na Zjazd ZHP

W grudniu przedstawiciele hufców z całej Polski zbiorą się w ramach Zjazdu ZHP by decydować o najważniejszych sprawach w Związku, w tym o wyborze nowych władz ZHP. Osiem osób z naszej chorągwi zostanie wybranymi do reprezentowania nas na Zjeździe.

Hufiec ZHP Bytów, Hufiec ZHP Miastko i Hufiec ZHP Kościerzyna 18 września wybrali pwd. Dominika Kowalke jako swojego delegata na 42. Zjazd Zwykły ZHP.

Kim jest kolejny delegat z Chorągwi Gdańskiej?

Jestem zastępcą komendanta szczepu Hufca ZHP Kościerzyna. Działam również w hufcu jako zastępca przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Hufca oraz przewodniczący Komisji Stopni Wędrowniczych. Na poziomie chorągwianym jestem członkiem zespołu ds. etyki środowiskowej „Nadzieja”. Przez 3 lata prowadziłem drużynę wędrowniczą, obecnie jestem jej opiekunem.

Zawodowo pracuję jako automatyk, a w wolnych chwilach wyskakuje z moim psem do lasu lub zagłębiam się w popkulturze.

Kto decyduje o tym, kto zasiada we władzach ZHP?

Najwyższą władzą w Związku Harcerstwa Polskiego jest Zjazd ZHP, który składa się z grona wybieranych delegatów i delegatki ze środowisk z całej Polski. To Zjazd decyduję o najważniejszych sprawach w naszej organizacji, takich jak wybory władz centralnych, przyjmuje program rozwoju czy uchwala Statut ZHP.

Jaki wpływ na codzienną pracę harcerską mają władze centralne ZHP?

Poprzez uchwały i decyzje wspierają drużyny i drużynowych/drużynowe w wypełnianiu misji ZHP. Tworząc różne zespoły rozwijające wsparcie programowe, metodyczne, szkoleniowe, wizerunkowe oraz finansowe. Troszczą się też o bezpieczeństwo i zdrowie członków naszej organizacji.

Dlaczego ważne jest kto będzie delegatem?

Mądrze wybrani delegaci zapewnią mądre decyzje. To oni będą decydować o najważniejszych sprawach naszego związku, więc upewnijmy się, że będziemy wybierać dobrze.

Po co jesteś delegatem? Co tobą motywuje?

Zostałem delegatem, ponieważ widzę potrzebę zmian. Zmian, które odpowiedzą na potrzeby harcerzy, instruktorów i drużynowych. Chciałbym, żeby ZHP było organizacją, w której młodzi instruktorzy i instruktorki mogliby się w pełni spełniać, byli wspierani, by przy kontaktach ze starszą kadrą czuli się zrozumiani, wysłuchani i by ich zdanie było częściej brane pod uwagę. Chciałbym ZHP takiego, które będzie dla wszystkich oraz będzie odpowiadać na problemy jej członków. By ZHP było dla nich, w pełni dla nich, zawsze dla nich.

Przeczytaj też wypowiedź Andrzeja Sawuły – delegata Hufca ZHP Rumia i Hufca ZHP Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa.

Przeczytaj też wypowiedź Adriana Łukaszewskiego – delegata Hufca ZHP Sopot i Hufca ZHP Gdynia.