Delegat Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście i Hufca ZHP Gdańsk-Portowa na Zjazd ZHP

W grudniu przedstawiciele hufców z całej Polski zbiorą się w ramach Zjazdu ZHP by decydować o najważniejszych sprawach w Związku, w tym o wyborze nowych władz ZHP. Osiem osób z naszej chorągwi zostało wybranymi do reprezentowania nas na Zjeździe.

Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście i Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa wybrali, jako jednego ze swoich dwóch delegatów na 42. Zjazd Zwykły ZHP, hm. Wojciecha Stępkowskiego. Zbiórka wyborcza odbyła się 21 września.

Kim jest kolejny delegat z Chorągwi Gdańskiej?

Pierwotnie byłem drużynowym, a następnie komendantem szczepu. Instruktorem jestem od 1996 roku. Od początku związany byłem z Hufcem Gdańsk-Śródmieście, gdzie pełniłem funkcję członka, a później zastępcy przewodniczącego oraz przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Trzykrotnie byłem Komendantem Chorągwianego Rajdu Rodło, gdy odbywał się w Kwidzynie, Miastku oraz Gdyni. Uczestniczyłem w 40. i 41. Zjeździe ZHP.

Obecnie spełniam się jako członek Komisji Rewizyjnej Chorągwi oraz Zespołu Kadry Kształcącej w rodzimym hufcu. Ponadto jestem instruktorem szkoły MAK oraz członkiem Rady Fundacji Rozwoju ZHP Chorągwi Gdańskiej i Fundacji Górski Wyraj.

Zawodowo jestem związany z branżą IT. W wolnych chwilach uprawiam turystykę górską i żeglarstwo.

Kto może zostać delegatem_tką na zjazd ZHP?

Delegatem musi być instruktor_ka z zaliczoną służbą instruktorską i opłaconymi składkami. Nie może do tej roli kandydować osoba skazana za przestępstwa umyślne i skarbowe.

Jakie prawa i obowiązki ma delegat na zjazd ZHP?

Delegat_ka ma prawo m.in.:

• zabierania głosu w dyskusjach,
  • pracy w zespołach i komisjach zjazdowych,
  • zasiadania w Prezydium Zjazdu,
  • wnoszenia projektów uchwał,
  • no i najważniejsze ma prawo głosowania!

Jego mandat jest ważny 4 lata, więc bierze udział w każdym zwołanym dodatkowo Zjeździe Nadzwyczajnym. Zachowuje także prawo do bycia wybieranym do Władz Naczelnych w tym okresie.

Jego prawa są w zasadzie także jego obowiązkiem. Delegat powinien reprezentować swoje środowisko i jego „interesy”(oczywiście mając za nadrzędny cel dobro Związku Harcerstwa Polskiego). Powinien także zapoznać się z materiałami przedzjazdowymi.

Po co jesteś delegatem? Co tobą motywuje?

Chcę wykorzystać swoje doświadczenie oraz rozeznanie w sytuacji wewnętrznej Związku, by budować przyszłość naszej organizacji dla dobra nie tylko naszej lokalnej wspólnoty, ale całego Związku. Nie wykluczam kandydowania do Centralnej Komisji Rewizyjnej – jednej z władz centralnych ZHP.

Przeczytaj też wypowiedź Andrzeja Sawuły – delegata Hufca ZHP Rumia i Hufca ZHP Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa.

Przeczytaj też wypowiedź Adriana Łukaszewskiego – delegata Hufca ZHP Sopot i Hufca ZHP Gdynia.

Przeczytaj też wypowiedź Dominika Kowalke – delegata Hufca ZHP Bytów, Hufca ZHP Miastko i Hufca ZHP Kościerzyna.