Delegat Hufca ZHP Kwidzyn, Hufca ZHP Malbork i Hufca ZHP Tczew na Zjazd ZHP

W grudniu przedstawiciele hufców z całej Polski zbiorą się w ramach Zjazdu ZHP by decydować o najważniejszych sprawach w Związku, w tym o wyborze nowych władz ZHP. Osiem osób z naszej chorągwi zostanie wybranymi do reprezentowania nas na Zjeździe.

22 września instruktorki i instruktorzy Hufca ZHP Kwidzyn, Hufca ZHP Malbork i Hufca ZHP Tczew spotkali się w ramach zbiórki wyborczej i zadecydowali, że hm. Andrzej Delewski będzie reprezentować ich jako delegat na 42. Zjeździe ZHP.

Kim jest kolejny delegat z Chorągwi Gdańskiej?

Swoją drogę w ZHP zacząłem oczywiście jako harcerz. Z biegiem lat pnąc się po drabinie stopni zacząłem obejmować pierwsze, co raz to ważniejsze funkcje. Zaczynając od przybocznego w drużynie harcerskiej, aż do Komendanta Hufca ZHP Kwidzyn im. Kwidzyniaków, którym jestem obecnie już 6 rok. Przez ostatnią dekadę pełniłem funkcje komendanta Bazy HBO Siemiany, a kolejny sezon jeszcze przede mną. Od 3 lat jestem także skarbnikiem Fundacji Rozwoju ZHP Chorągwi Gdańskiej Oddział Kwidzyn. Jestem wiceprzewodniczącym Kapituły Stopni Wędrowniczych działającej przy Hufcu ZHP Kwidzyn. Piastuję te funkcje jednocześnie łącząc je z rolami mojego życia codziennego. Jestem wychowawcą i nauczycielem w Społecznej Szkole Podstawowej oraz w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Polskich Noblistów w Kwidzynie, gdzie spełniam się zawodowo. Jestem też Instruktorem Sportu w Gminie Kwidzyn, opiekunem rodziny w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz niedawno zostałem wybrany wiceprezesem Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego.

Jaka jest odpowiedzialność delegata na zjazd ZHP?

Delegat to osoba, która z chwilą otrzymania zaufania od swojego rejonu, staje się jego głosem. Piastuje mandat, który nakłada na niego ogromną odpowiedzialność. Musi nie tylko przekazać opinie swojego rejonu, ale także zachować elastyczność w działaniu. Zjazd ZHP może rozwijać się bardzo dynamicznie, a rolą delegata jest szybka reakcja i decyzja, którą musi podjąć z myślą o przyszłości i rozwoju ZHP. To od niego będzie zależeć co się wydarzy w najbliższej przyszłości naszego Związku.

Czy ta rola ogranicza się wyłącznie do najbliższego zjazdu?

Nie. Odpowiedzialność, która biorą na siebie delegaci ciążyć będzie na nich przez najbliższe 4 lata, aż do następnego zjazdu zwykłego ZHP. Zostanie delegatem to również świadomość, że swoją reprezentacyjną rolę będą pełnić na zjazdach nadzwyczajnych zwoływanych podczas kadencji, na których także będą odpowiadać za podejmowane, najważniejsze decyzje dla ZHP.

Po co jesteś delegatem? Co tobą motywuje?

Zmiany, zmiany, zmiany na lepsze. Chciałbym aby organizacja wskoczyła na odpowiednie tory, bez przepychanek. Myślmy o młodych drużynowych i instruktorach, którzy zasługują na wsparcie. Uważam, że to oni mają największą moc działania, bo są najbliżej naszych harcerzy. To czas, aby ich zdanie było brane pod uwagę, bo ZHP jest organizacją młodych w którym zgodnie z misją ZHP mamy wpierać młodego człowieka  we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru.

Zostałem delegatem, aby przekazać wolę mojego środowiska i znaleźć odpowiedzi na pytania które nurtują ludzi z „mojego” rejonu. Chcę wspólnie wypracować rozwiązania na problemy, z którymi boryka się ZHP od dłuższego czasu. Zwrócić uwagę władz na to co się dzieje w macierzystych komórkach, jakie trudy spotykają naszych drużynowych, z czym walczą komendy hufców. Chcę ten zjazd wykorzystać na 110%, a i tak mam świadomość tego, że kwestii które delegaci poruszą na zjeździe jest znacznie więcej niż czasu, który mamy. Myślę, że każdy przedstawiciel na zjeździe będzie dążył do przywrócenia porządku w ZHP, do powrotu do równowagi, do znalezienia wspólnej drogi dla przyszłych władz i dla nas. Chce znaleźć ścieżkę, którą bez strachu podążą nasi drużynowi, instruktorzy,  komendy hufców i chorągwi, a przede wszystkim nasza władza naczelna. Myślę, że podstawą do dalszego działania jest współpraca między wszystkimi szczeblami naszego związku.

Przeczytaj też wypowiedź Andrzeja Sawuły – delegata Hufca ZHP Rumia i Hufca ZHP Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa.

Przeczytaj też wypowiedź Adriana Łukaszewskiego – delegata Hufca ZHP Sopot i Hufca ZHP Gdynia.

Przeczytaj też wypowiedź Dominika Kowalke – delegata Hufca ZHP Bytów, Hufca ZHP Miastko i Hufca ZHP Kościerzyna.

Przeczytaj też wypowiedź Wojciecha Stępkowskiego – delegata Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście i Hufca ZHP Gdańsk-Portowa.

Przeczytaj też wypowiedź Wojciecha Mokwy – delegata Hufca ZHP Starogard Gdański, Hufca ZHP Czarna Woda i Hufca ZHP Kartuzy.