Helen Storrow Seminar

Już od 1986 r. seminarium Helen Storrow gromadzi grupy młodych kobiet w Our Chalet, ośrodku światowym WAGGGS położonym w szwajcarskich Alpach. Uczestniczki rozwijają tam swoje umiejętności przywódcze w praktyce, uczą się i przeżywają wspólnie przygody po to, by stworzyć zrównoważony środowiskowo projekt, który ma wywołać pozytywną zmianę w ich lokalnej społeczności.

W tym roku szefowa Zespół ds. etyki środowiskowej „Nadzieja” Chorągwi Gdańskiej phm. Adrianna Błażek miała przyjemność uczestniczyć w seminarium.

„Była to dla mnie niesamowicie motywująca i rozwijająca przygoda. Podczas dni wyjazdowych miałyśmy okazję odwiedzić między innymi największy lodowiec w Europie – Aletsch, siedzibę ONZ w Genewie czy popływać na kajaku na wyjątkowym jeziorze otoczonym górami. Oprócz tego spędziłyśmy wiele godzin w ośrodku, gdzie podczas zajęć uczyłyśmy się zarządzania projektem i bycia świadomą liderką. Wszystkie doświadczenia miały pomóc nam zrozumieć jak organizować wydarzenia zrównoważone środowiskowo i przewodniczyć zmianom 💪

Szczególnie zapamiętam to wydarzenie dzięki międzynarodowej społeczności i przyjaźniom, które zawiązały się między nami w zaledwie kilka dni. Możliwość spotkania i porozmawiania ze skautkami z całego świata w podobnym wieku była niesamowicie inspirująca. Każda z nas dzieliła się swoimi doświadczeniami, a także trudnościami, z którymi musimy się mierzyć na co dzień. Poznanie perspektywy osób z innych krajów i kontynentów dużo mnie nauczyło i pozwoliło patrzeć szerzej, zawsze biorąc pod uwagę kontekst sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Seminarium pozwoliło mi również na refleksję nad własnym stylem przywództwa i wdrożenie modelu liderskiego WAGGGS do swojej codziennej praktyki.

Jestem bardzo podekscytowana projektem, który przygotowałam i nie mogę się doczekać, aż zacznę go realizować! To wydarzenie jeszcze bardziej umocniło mnie w przekonaniu, że choć na świecie w wielu miejscach sytuacja nie jest najlepsza, to tak jak głosi hasło mojego zespołu: „Jeszcze #jestnadzieja!” i na każdym kontynencie istnieją osoby, które są gotowe przewodniczyć zmianom na rzecz lepszego świata.” ☀

Na zdjęciu druhna Ada razem z Zoë, skautką z Republiki Południowej Afryki 😊