Od zbiórki do konferencji naukowej

Uniwersytet Gdański i Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP zapraszają do udziału w OGÓLNOPOLSKIEJ SESJI NAUKOWEJ OD ZBIÓRKI DO KONFERENCJI NAUKOWEJ „Harcerstwo Polskie wczoraj, dziś i jutro” organizowanej z okazji 100-lecia powstania harcerstwa, 99 rocznicy powstania I Drużyny Harcerskiej na Pomorzu, 94 rocznicy powstania harcerstwa na terenie Gdańska.

Termin konferencji: 19 listopada 2011 r.

Celem konferencji jest ukazanie dorobku polskiego harcerstwa w latach 1911 – 2011, a w szczególności:

• Zaprezentowanie wybitnych postaci z dziejów harcerstwa polskiego i pomorskiego, którzy odegrali znaczącą rolę w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym, naukowym i kulturalnym Polski i Pomorza.
  • Przybliżenie roli i znaczenia metody harcerskiej w wychowaniu dzieci i młodzieży.Zaprezentowanie propozycji zadań i programów podejmowanych przez środowiska harcerskie.
  • Ocena podejmowanych przez organizacje harcerskie działań wychowawczych pod względem skuteczności i atrakcyjności.
  • Przedstawienie historii i tradycji jednostek organizacyjnych.
  • Reinterpretacja historii harcerstwa bez cenzury – nowe spojrzenie na historię w latach 1945-1989.
  • Zgromadzenie bezcennych dla harcerstwa materiałów kronikarskich, fotograficznych,
  • wspomnień, opisów, dzienników i innych.
  • Prezentacja organizacji harcerskich po roku 1989 oraz podejmowanych przez nie działań.

Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać do 30 września 2011 r. z podaniem:  autora, tytułu, tematu i objętości; konferencja@gdanska.zhp.pl
do 28 października 2011 r. należy przesłać pełny tekst wystąpienia (dyskietka, CD, wydruk, ilustracje).

• referaty  10-15 minut (ok. 1 arkusza)
  • komunikaty 10 minut (ok. ½ arkusza)

Organizatorzy zastrzegają, że wśród nadesłanych zgłoszeń dokonają wyboru, tak, by przedstawić różnorodne obszary i okresy działania. Jednakże, wszystkie teksty zatwierdzone przez kolegium redakcyjne, zostaną zamieszczone w recenzowanym wydawnictwie.

Wszelkie informacje o konferencji na stronie internetowej www.gdanska.zhp.pl.

Zgłoszenia listowne prosimy nadsyłać na adres:
Instytut Pedagogiki UG
Zakład Historii Nauki, Oświaty i Wychowania