Pogrzeb „Inki” i „Zagończyka” – relacja

28 sierpnia 2016 roku minęło dokładnie 70. Lat od zabójstwa Danuty Siedzik ps. „Inka”, oraz Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”. Tego dnia odbył się także uroczysty państwowy pogrzeb dwójki bohaterów.
Harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP uczestniczyli w uroczystościach, wspomagali służby w zabezpieczeniu wydarzenia, podczas mszy świętej w Bazylice Mariackiej oraz na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – harcerze oraz instruktorzy dbali o bezpieczeństwo oraz porządek podczas pogrzebu.
Harcerze by pełnić służbę przybyli z wielu hufców, nie tylko Gdańskich. Mimo pełnienia służby nie trudno było o chwilę zadumy podczas przejazdu konduktu żałobnego z ciałami bohaterów, którzy oddali życie za sprawę narodową.
Mimo upału tysiące ludzi z całego kraju przybyło by oddać hołd Ince i Zagończykowi, my kolejny raz mogliśmy pełnić swoją służbę Bogu i Polsce.
pwd. Weronika Smagorzewska
szef zespołu komunikacji i promocji
Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk- Portowa