Poszukiwani Harcerze!

Poszukujemy 5 żeglarzy harcerzy na III etap BAŁTYCKA INTEGRACJA POD ŻAGLAMI 2013 .
Trasa: Kopenhaga – Gdynia (przez Karlskronę)
Termin:16-22.06.2013
Cena: 800 zł (czarter , paliwo, wyżywienie, opłaty portowe, bilet na prom ze Świnoujścia do Kopenhagi – bilety dla całej załogi zafundowała firma Polferris)
Wyjazd całej załogi 15.06.2013 z Gdyni (CWM) w godzinach okołopołudniowych busem. Koszt na dzień dzisiejszy to około 50 zł od osoby. Prom wypływa o godz 22:30. Na pokładzie Zjawy jesteśmy około 9:00.

O projekcie
Rejs morski osób niepełnosprawnych intelektualnie – propagujemy ideę rehabilitacji poprzez żeglarstwo integracyjne poza granicami morskimi naszego kraju!
Projekt BAŁTYCKA INTEGRACJA POD ŻAGLAMI 2013 polega na zorganizowaniu rejs po Morzu Bałtyckim dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, na co dzień uczęszczającej do warsztatów terapii zajęciowej i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu województwa pomorskiego.

Organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Przełamując nie tylko fale" i CWM
Wspólnie z harcerzami i opiekunami, podopieczni naszego Stowarzyszenia tworzą wyjątkową załogę integracyjną, w której mogą realizować marzenia i zdobywać świat, tak samo jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Podczas wspaniałej pełnomorskiej przygody chcemy udowodnić, że bariery i fale są po to, aby je wspólnie pokonywać i że NA MORZU MOŻEMY TEGO DOKONAĆ.

Na czym polega wyjątkowość naszego projektu? Do tej pory organizowaliśmy dla naszych podopiecznych rejsy po Zatoce Gdańskiej i morzu Bałtyckim. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Zlocie Żaglowców i Oldtimerów podczas Dni Morza Sail Szczecin 2012. W drodze do Szczecina dopłynęliśmy do duńskiej wyspy Bornholm. Nasi niepełnosprawni intelektualnie żeglarze sprawdzili się znakomicie i dzielnie szlifowali swoje żeglarskie umiejętności. Wyprawą zainteresowały się media: PAP, Sailbook, Dziennik Bałtycki, Kurier Szczeciński, Onet, Ekspress Kaszubski, Nasze Miasto, Portal Morski, Wodniacy, Zakątek 21.

Teraz przyszła pora na to, aby zgodnie ze starą łacińską maksymą "NAVIGARE NACESSE EST", "popłynąć śmielej i dalej" w integracyjny rejs dookoła Bałtyku Południowo-Zachodniego. Dla niepełnosprawnej intelektualnie młodzieży będzie to podróż życia, a dla nas wszystkich – okazja do propagowania idei integracyjnego żeglarstwa poza granicami morskimi naszego kraju.

Nasz projekt dzielimy na trzy etapy:
1. Gdynia – Bornholm – Świnoujście (1-8.06.2013r.),
2. Świnoujście – Kopenhaga (w tym opłyniecie Rugii i wysp duńskich 8-15.06.13r.),
3. Kopenhaga – Gdynia (przez Karlskronę 15-22.06.13r.).

W każdym z etapów rejsu na pokładzie pełnomorskiego jachtu ZJAWA IV znajdzie się 6-7 osób niepełnosprawnych intelektualnie, 3 opiekunów, 4 harcerzy, kapitan i kuk. Po zakończeniu pierwszego i drugiego etapu nastąpi wymiana załogi, dzięki czemu z rejsu skorzysta w sumie około 20 osób niepełnosprawnych intelektualnie.
A zatem, obok naszego własnego rekordu długości trasy, pobijemy również rekord ilości niepełnosprawnych żeglarzy, których zabierzemy w wymarzony rejs.
Dla tej młodzieży to często JEDYNA SZANSA NA TO, ABY ZOBACZYĆ ŚWIAT, ROZSZERZYĆ HORYZONTY, ZBUDOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI.

Jacek Sołtanowicz

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych
"Przełamując nie tylko fale"
ul. Rycerza Blizbora 8/9, 80-177 Gdańsk,