Program Free Being Me – Dobrze być sobą realizowany w Chorągwi Gdańskiej ZHP

Kategorie:
Data publikacji:

Już niedługo, w naszej Chorągwi odbędą się warsztaty i kurs programu Free being me – Dobrze być sobą. Dlaczego warto zainteresować się tym programem?

Druh Kacper Kossakowski, drużynowy 44 próbnej Drużyny Starszoharcerskiej „Too-tiki” (44 pDSH), realizował tę propozycję podczas jednego z biwaków i opowie nam więcej o tym, czym Free being me – Dobrze być sobą jest w praktyce

Program Free Being Me – Dobrze być sobą to świetna propozycja programowa, która w bardzo pośredni sposób pokazuje jak wygląda w tych czasach stereotyp piękna, jak się przed nim bronić i co zrobić, by nie wpaść w sidła tego stereotypu. Uważam, że zwłaszcza w wieku harcerzy i harcerek starszych, których drużynę prowadzę, ważne jest, by budować ich świadomość, wspierać w działaniu oraz dbać o samoakceptację (co jest jednym z wyzwań w pracy wychowawczej w XXI w.) Ta propozycja pozwala ugryźć temat z innej strony i daje możliwość ujęcia tematu samoświadomości w bardzo przystępny sposób.

Co robiliście w drużynie w ramach realizacji propozycji programowej? Skąd pomysł, żeby wziąć w tym udział?

Do przeprowadzenia propozycji Free Being Me w drużynie zmotywował mnie kurs Harcerskiej Akademii Rozwoju Pedagogicznego. Zorganizowaliśmy biwak, na którym przeprowadziliśmy zajęcia odpowiadające zbiórkom w propozycji, co wyszło naprawdę świetnie. Po biwaku na pierwszej zbiórce zaplanowaliśmy Trop Starszoharcerski „Dobrze być sobą”, do którego wykorzystaliśmy też środki otrzymane z NIW-CRSO w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju i Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.

Czego nauczyły się harcerki i harcerze? Co realizacja propozycji dała członkiniom i członkom Twojej drużyny?

Harcerki i harcerze starsi zdobyli mnóstwo wiedzy i poznali wiele ciekawostek. Zapoznali się ze stereotypami i „normami piękna” z różnych epok historycznych i miejsc na świecie. Dodatkowo poznali aspekt komunikacji w naszej samoakceptacji i jak ona wpływa na nasze samopoczucie. Harcerki i harcerze starsi dokonali również analizy zretuszowanych zdjęć, aby powiedzieć co się zmieniło, w jakim celu i czy było to potrzebne. Członkowie drużyny wyciągnęli z biwaku wiele wniosków. Ugruntowali w sobie przekonanie, że stereotyp piękna wcale nie jest fajny i dobrze jest, gdy jest się sobą.

Na jakie potrzeby i problemy odpowiedziała realizacja propozycji programowej w Twojej drużynie?

Kilka osób z drużyny przyznało, że nie do końca wiedziało na czym polega stereotyp piękna i cała otoczka związana z trendem wyglądu w dzisiejszych czasach. Były też osoby, które same mają z tym problemy – wielu nastolatków w Polsce doświadcza znęcania się ze strony rówieśników na temat wyglądu. Sami bez zbędnych komentarzy innych ludzi, też potrafimy źle o sobie myśleć w tym aspekcie. Realizacja propozycji podbudowała ich świadomość na ten temat. Ważne jest to, że są teraz świadomi, że w znacznej większości sytuacji ten sposób myślenia o wyglądzie został zbudowany przez social media i celebrytów, którzy nie zawsze pokazują swoje zewnętrzne „ja” tak, jakie ono jest naprawdę.

Dlatego w ZHP mamy wszyscy taką misję – pokazywać naszym wychowankom, że to nasze naturalne piękno jest tym najprawdziwszym, najpiękniejszym, a wartość człowieka buduje się w sercu, gdzie jest to niewidoczne.

Zapraszamy całą kadrę na Dobrze być sobą – kurs trenerski i warsztaty w Chorągwi Gdańskiej ZHP

Zapisy na obie formy szkoleniowe kończą się już 18 listopada. Zgłoś się pod linkiem: forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=Ho024XU55kyJPfw1H9RNzev1xVAFHnBEvmom8Ghfwy1UMTVDTVc0VTNYMjNHSlVWVzFSTEdWUkQ0RC4u

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu: patryk.kaszyca@zhp.net.pl.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl