Święto Niepodległości na Kaszubach

31 stycznia 2016 r. mieszkańcy Łubiany jako pierwsi uczcili 96 rocznicę wkroczenia Wojsk Polskich do powiatu kościerskiego. Po mszy w kościele parafialnym, ok. godz. 09:30 harcerze i szwoleżerowie z Kolana koło Wieżycy, wraz z mieszkańcami Łubiany, w uroczystym apelu uczcili to wydarzenie.

Następnie 23 Drużyna ZHP z Łubiany udała się na uroczystości do Wielkiego Klincza, podczas których wzięła udział w przemarszu i prezentacji Szwoleżerów Rokitniańskich, a później w VI rajdzie patriotycznym, zorganizowanym przez drużynę harcerską z Wielkiego Klincza. Harcerze zajęli II miejsce.

Łubiańscy skauci udali się również na oficjalne uroczystości do Kościerzyny. Wzięli udział w VII mini Rajdzie Kaszubskim na wzór gry terenowej śladami historii i kultury, zorganizowanym przez kościerską policję, MOPS, straż pożarną, Muzeum Ziemi Kościerskiej i Kościerską Chatę, stowarzyszenie Gryf. Dodatkową atrakcją rajdu była sposobność spotkania na trasie rajdu Józefa Piłsudskiego, Jakuba Wejhera, Floriana Ceynowy, żołnierzy napoleońskich.

Dla młodych ludzi była to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu. Nadmienić należy, że związek Piłsudczyków uhonorował pięć osób Złotym Krzyżem Piłsudczyków RP m.in.:
dh Wernera Rzeźnikowskiego z Kościerzyny
ks. Mieczysława Gajewskiego z Łubiany