Zespół Wsparcia Metodycznego radzi: co robić z zuchami?

Co robić z zuchami, gdy nie można spotkać się na zbiórce?

Miej na uwadze, że nasze zuchy jeszcze mniej rozumieją tego, co dzieje się wokół nas, a przez to – mogą czuć lęk i zagubienie. Pomóż im zrozumieć, czym jest koronawirus, np. z pomocą tej książeczki lub specjalnej sprawności. A może zadzwonisz do każdego zucha z Twojej gromady? Na pewno się ucieszą, że o nich pamiętasz.

Przez przeniesienie zajęć szkolnych do internetu dzieci z pewnością spędzają w nim dużo czasu. Miej to na uwadze, proponując im zadania do samodzielnego wykonywania – niech jak najczęściej odciągają je od ekranów.

No dobra – to co konkretnie?

Przede wszystkim – zaproponuj swoim zuchom zdobywanie sprawności indywidualnych. To na najlepszy czas! Brak możliwości wychodzenia na zewnątrz może być utrudnieniem, dlatego specjalnie na tę okoliczność phm. Agnieszka Hallmann przygotowała kilka kart sprawności możliwych do zrealizowania w domowym zaciszu, a także przykładową informację, którą możecie udostępnić rodzicom. Postaramy się tę bazę systematycznie uzupełniać, ale też chętnie udostępnimy Wasze materiały. Powodzenia 🙂

>> Link do sprawności <<

Jeśli zaś chcesz kontynuować zdobywanie sprawności zespołowej, możecie spróbować regularnego dawania zuchom kolejnych zadań na podstawie wymagań sprawności, np. tak jak robi to 18 Artystyczna Gromada Zuchowa “Mały Książę”

Zuchy spędzają teraz w domu mnóstwo czasu, może więc przy okazji nauczą się przygotowywania prostych potraw? Gotowanie może być świetną zabawą, a przy okazji pożyteczną umiejętnością na przyszłość.

Jakie inne pożyteczne prace mogą wykonywać zuchy w czasie kwarantanny?

• opieka nad młodszym rodzeństwem, zabawianie go,
  • sprzątanie swojego pokoju, zamiatanie domu, odkurzanie, zmywanie podłogi – to nigdy się nie kończy 🙂
  • porządkowanie zdjęć rodzinnych, tworzenie drzewa genealogicznego,
  • dzwonienie do dziadków, żeby nie czuli się osamotnieni,
  • nakrywanie do stołu.

Przy okazji wykonywania domowych obowiązków można podśpiewywać piosenki i pląsy zuchowe – i uczyć się nowych. Na przykład takich: http://www.zuchy.zhp.pl/mp3.html

Ruch to z pewnością to, o co wszyscy musimy teraz zadbać, a czego zuchom szczególnie brakuje. No to może:

Pora na majsterkowanie i ekspertymentowanie? Zainspirujcie się i koniecznie pokażcie Wasze dzieła na stronie lub fanpage’u gromady!

Zabierz zuchy do teatru! A następnie stwórzcie wspólnie galerię postaci ze spektaklu, napiszcie recenzje dla innych zuchów albo przygotujcie własne skarpetkowe pacynki.

Wybierzcie się do muzeum! Niektóre specjalnie na tę okoliczność przygotowały wirtualne zwiedzanie lub lekcje muzealne online. Może pasują do sprawności, którą teraz zdobywacie?

Powodzenia w działaniu, mamy nadzieję, że już wkrótce wszyscy będziemy mogli wrócić na zbiórki! 🙂

Z harcerskim pozdrowieniem,
phm. Kamila Kubista