Delegat Hufca ZHP Starogard Gdański, Hufca ZHP Czarna Woda i Hufca ZHP Kartuzy na Zjazd ZHP

W grudniu przedstawiciele hufców z całej Polski zbiorą się w ramach Zjazdu ZHP by decydować o najważniejszych sprawach w Związku, w tym o wyborze nowych władz ZHP. Osiem osób z naszej chorągwi zostało wybranymi do reprezentowania nas na Zjeździe.

Hufiec ZHP Czarna Woda, Hufiec ZHP Kartuzy i Hufiec ZHP Starogard Gdański, 29 września, wybrali hm. Wojciecha Mokwę na swojego delegata.

Kim jest kolejny delegat z Chorągwi Gdańskiej?

Jestem z Hufca Starogard Gdański, gdzie pełnię funkcję Skarbnika, a na poziomie Naszej Chorągwi pełnię funkcję Przewodniczącego Rady Chorągwi. Pozaharcersko od wielu lat prowadzę własną działalność gospodarczą i równolegle pracuję w Urzędzie Miasta.

Wybraliśmy już wszystkich ośmiu delegatów na zjazd ZHP, do grudnia zostało jeszcze sporo czasu. Jak wyglądają przygotowania delegata do zjazdu?

Zjazd jest najwyższą władzą ZHP i ma dwa główne cele, dokonać oceny władz w mijającej kadencji i określić kierunek w jakim będzie rozwijał się Związek. Aby delegat świadomie zrealizował te cele, to w obecnym, bardzo burzliwym okresie dla Naszego Związku, musi na bieżąco śledzić, analizować i oceniać wszystkie pojawiające się informacje dotyczące ZHP ze szczególnym uwzględnieniem działalności poszczególnych władz. Musi również dokonać oceny pojawiających się kandydatur do poszczególnych władz, ponieważ jak uczy doświadczenie, to skład osobowy w dużej mierze wpływa na styl sprawowania władzy. Nie wyobrażam sobie również, aby delegat nie wsłuchiwał się w opinie swojego środowiska, bo pomimo, że formalnie nie jest w żaden sposób zobowiązany do określonego sposobu głosowania, to jednak został obdarzony zaufaniem i w zależności od rozwoju sytuacji na Zjeździe w czasie głosowań powinien mieć na uwadze opinię osób które go wybrały.

Czy byłeś już kiedyś delegatem? Czy masz jakieś rady dla delegatów (tych którzy jadą w tej roli pierwszy raz, ale nie tylko)?

Tak, byłem delegatem na Zjazdach ZHP, więc „z rad byłego delegata” – trzeba być uważnym co się dzieje, bo czasami zdarzają się zwroty sytuacji i trzeba na szybko wiedzieć nad czym głosujemy. Jeśli czegoś, nad czym jest dyskusja albo głosowanie, nie do końca rozumiemy lub nie mamy pełnej wiedzy, nie bójmy się dopytać, nie musimy znać wszystkich niuansów spraw i wydarzeń w ZHP. Mamy jako Chorągiew dość mocną ekipę delegatów na Zjazd i są w niej osoby ze szczegółową wiedzą z różnych obszarów.

Po co jesteś delegatem? Co tobą motywuje?

Powiem dość górnolotnie: bo zależy mi na dobru Naszej Organizacji. Liczę, bo z natury jestem optymistą, że ten Zjazd zdoła wyłonić Władze, które we współpracy poprowadzą nasz Związek w przyszłość. Liczę również, choć z mniejszym optymizmem, że zdołamy wybrać do Władz osoby, które swym autorytetem zdołają doprowadzić do sytuacji, że będziemy rozmawiać ze sobą mając w głowie Zobowiązanie Instruktorskie, a nie kolejną interpretację prawną naszych wewnętrznych przepisów.

Przeczytaj też wypowiedź Andrzeja Sawuły – delegata Hufca ZHP Rumia i Hufca ZHP Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa.

Przeczytaj też wypowiedź Adriana Łukaszewskiego – delegata Hufca ZHP Sopot i Hufca ZHP Gdynia.

Przeczytaj też wypowiedź Dominika Kowalke – delegata Hufca ZHP Bytów, Hufca ZHP Miastko i Hufca ZHP Kościerzyna.

Przeczytaj też wypowiedź Wojciecha Stępkowskiego – delegata Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście i Hufca ZHP Gdańsk-Portowa.