Betlejemskie Światło Pokoju w Chorągwi Gdańskiej ZHP

12 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zawita do Domu Harcerza w Gdańsku!

Kontynuując ponad 30-letnią tradycję, również w tym roku Betlejemskie Światło Pokoju podróżuje w rękach skautów i harcerzy, by znaleźć się na wigilijnym stole ludzi na całym świecie!

Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Światło nadziei”.

Pandemia nie przeszkodziła wielkiej międzynarodowej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu człowiekowi.

Podczas uroczystości w Zakopanem słowaccy skauci i skautki przekażą Światło harcerzom i harcerkom z ZHP. Następnie odbędzie się msza święta, po której przedstawiciele chorągwi zabiorą Światło do swoich regionów, by dotarło do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć.

Tego samego dnia Betlejemskie Światło Pokoju „przyleci” do nas, do Trójmiasta i trafi do Domu Harcerza, gdzie czekać będzie na Was aż do Wigilii.

Komenda Chorągwi Gdańskiej ZHP serdecznie zaprasza wszystkich gdańszczan i gdańszczanki oraz harcerzy i harcerki z Chorągwi Gdańskiej ZHP na uroczyste Przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, które odbędzie się na Długim Targu pod fontanną Neptuna we wtorek 14 grudnia o godzinie 17.00.

Zachęcamy wszystkich do zabrania Światła do swoich domów!

Gdy będziecie odbierać Światło koniecznie pochwalcie się tym na facebookowym wydarzeniu wrzucając swoje zdjęcie!

Światło będzie można odebrać z Domu Harcerza przez dwanaście dni od 12 grudnia do 24 grudnia.

Koniecznie dołącz do wydarzenia na facebooku: fb.me/e/3Y8cj5xmZ

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat Światła, jego historii i tegorocznym haśle wejdź na stronę: swiatlo.zhp.pl

Harmonogram

12 grudnia (sobota) – przylot Betlejemskiego Światła Pokoju do woj. pomorskiego; pierwszy dzień odbierania Światła z Domu Harcerza w Gdańsku.
14 grudnia (wtorek) 17.00 – uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom i mieszkankom Gdańska oraz harcerkom i harcerzom Chorągwi Gdańskiej ZHP; msza święta po uroczystości.

Betlejemskie Światło Pokoju – czym jest dla mnie?

Już za dwa tygodnie Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Gdańska i rozświetli wszystkie miejsca, gdzie działają zuchy, harcerze i instruktorzy Chorągwi Gdańskiej.

Jego droga zaczyna się w Betlejem – właśnie tam, ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień i to od niego, co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Chcielibyśmy dowiedzieć się z czym Wam kojarzy się ten mały płomień o wielkiej mocy, który już ponad dwadzieścia lat płonie na polskich wigilijnych stołach? Zachęcamy do nagrania filmików,    w których powiecie nam o swoich przemyśleniach i nadziejach związanych z jego światłem. Może zainspiruje Was tegoroczne hasło przyświecające drodze BŚP: „Światło Nadziei”?

Opis tegorocznego hasła Betlejemskiego Światła Pokoju 2021 możecie przeczytać na stronie swiatlo.zhp.pl/haslo-2021

Film nagrajcie w formacie min. 1920×1080 px, koniecznie w poziomie.

Film należy udostępnić pod tym linkiem: bit.ly/film-czym-jest-dla-mnie-BŚP

Na wasze filmiki czekamy do 10 grudnia 2021

Z przesłanych filmów stworzona zostanie prezentacja, którą zaprezentujemy na Długim Targu podczas Uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju.

Nie możemy się już doczekać waszych nagrań! Powodzenia!

Ruszyła sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju!
„Światło nadziei” dotarło do woj. pomorskiego

W niedzielny poranek na Łysej Polanie przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Następnie przekazali je reprezentacjom chorągwi, aby zawieźli je do swoich regionów. Do woj. pomorskiego Światło dotarło drogą powietrzną i wieczorem zostało przekazane harcerkom i harcerzom na lotnisku w Gdyni – Babich Dołach.

W tym roku przekazanie BŚP między słowackimi skautami i polskimi harcerzami z ZHP miało charakter symboliczny – odbyło się ono w gronie kilkorga przedstawicieli obu organizacji – na Łysej Polanie, na granicy Polski i Słowacji.

Reprezentacja Chorągwi Gdańskiej ZHP otrzymała Światło podczas mszy świętej na polanie Głodówka w Zakopanem, a niedługo potem delegacja została przewieziona na krakowskie lotnisko. W Balicach Światło otrzymała 8. Baza Lotnictwa Transportowego. Stamtąd BŚP leciało już prosto nad morze!

O 17.00 samolot M28B Bryza wylądował w Gdyni-Babich Dołach. Tam Światło odebrał komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Artur Glebko, który przekazał je dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – kmdr pil. Andrzejowi Szczotce oraz harcerkom i harcerzom pomorskich hufców.

Dzięki współpracy Chorągwi Gdańskiej ZHP z Gdyńską Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej kolejny raz Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do naszego województwa w tak wyjątkowy sposób, podkreślając szczególne znaczenie tej idei niesionej przez harcerki i harcerzy od ponad 30 lat.

Po przekazaniu w Gdyni, Światło zostało przewiezione do Domu Harcerza przy ulicy Za Murami 2-10 w Gdańsku, gdzie do 24 grudnia będzie można je odebrać i zabrać do swoich domów.

To jednak nie koniec podróży Betlejemskiego Światła Pokoju. 14 grudnia o godzinie 17.00, na Długim Targu pod fontanną Neptuna, odbędzie się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju hufcom Chorągwi Gdańskiej ZHP oraz mieszkańcom Gdańska. Harcerki i harcerze odbiorą Światło, by przekazać symbol braterstwa i nadziei instytucjom i mieszkańcom Pomorza.

Wideo: Dawid Zdrojewski / ZHP

Działanie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Działanie dofinansowane ze środków Fundacji Lotos.