Odznaka „W drodze do braterstwa”

Jeszcze tylko do końca stycznia macie możliwość zdobycia specjalnej odznaki „W drodze do braterstwa”!

Na czym polega jej zdobywanie i skąd wziął się pomysł na realizację jej w naszej Chorągwi?
Najlepiej opowie o tym szefowa Inspektoratu Turystyki i Krajoznawstwa Chorągwi Gdańskiej ZHP – harcmistrzyni Natalia Stefańska.

Do stworzenia tej propozycji programowej zainspirowała nas książka „Wędrówka do sukcesu”. Okazało się, że już Baden-Powell wprowadził „odznaki specjalne” do działania z chłopcami, a jedną z nich była Odznaka turystyki pieszej. Skauci w czasie wolnym od nauki i pracy mieli wędrować, prowadząc przy tym dziennik, sprawdzany na koniec przez skautmistrza. Po przebyciu ok. 200 km mieli prawo do noszenia gałązki jeżyny na kapeluszu.

W najbliższy Dzień Myśli Braterskiej – 22 lutego – obchodzimy 165. rocznicę urodzin założyciela skautingu, więc pomyśleliśmy, że ucieszył by się, jakby w ramach prezentu po tylu latach ktoś z tej odznaki skorzystał.

Zainspirowaliśmy się nią i mamy dla Was propozycję, która opiera się tylko na… CHODZENIU!

200 km wydaje się nie lada wyzwaniem! Czy jest też wersja tego wyzwania dla młodszych?

Ja 200 km przejdę na spokojnie, ale dobrze wiemy, że zuchy i harcerze mogą mieć z tym problem w tak krótkim czasie. Dlatego zrobiliśmy kategorie wiekowe, do których dobraliśmy odpowiednie odległości, będące małym wyzwaniem, ale nie sprawiające większych trudności. Chcemy, by każda metodyka miała szansę – w końcu to nie są wyścigi – to ma być przyjemność.

Ale nie zapominamy o „szaleńcach”, którzy podejmą się przebycia 200 km – dla nich przeznaczona jest odznaka „Dla wytrwałych”.

A jak fizycznie będzie się prezentować otrzymana odznaka?

My – w przeciwieństwie do skautów działających 100 lat temu, nie będziemy nosić na nakryciu głowy gałązki jeżyny. Zdobywcy dostaną odznaki, które będą mogli przypiąć do prawej kieszeni munduru. Oczywiście wręczone zostaną w Dzień Myśli Braterskiej 2022.

Spacerujcie, dokumentujcie i zdobywajcie odznakę!

Regulamin, w którym znajdziecie wszystkie potrzebne informacje: https://gkzhp-my.sharepoint.com/:b:/r/personal/stefanska_natalia_zhp_net_pl/Documents/ODZNAKA%20W%20DRODZE%20DO%20BRATERSTWA.pdf?csf=1&web=1&e=fpt3dr