Trzy gdańskie hufce, trzy kursy przewodnikowskie

Miniony weekend był pracowity dla Hufców Trójzęba, czyli naszych gdańskich hufców. We wszystkich trzech odbywały się kursy przewodnikowskie, podczas których przyszli instruktorzy ZHP zdobywali wiedzę i umiejętności, by z jeszcze większą świadomością wychowywać zuchy i harcerzy ze swoich gromad i drużyn.

Harcerskie umiejętności i wiedza są Sztukami Przepięknymi, które zgłębiali uczestnicy pierwszego biwaku Kursu przewodnikowskiego „Akademia Sztuk Przepięknych” organizowanego w Hufcu Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa. Przerywnikiem w zajęciach była wizyta w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wielkie wrażenie wywarł tryptyk Memlinga „Sąd Ostateczny”, przy którym kadra i kursanci złapali oddech przed kolejną dawką wiedzy.

Swój pierwszy kursowy złaz mieli także uczestnicy kursu w Hufcu Gdańsk-Śródmieście. Gwiazda Polarna nigdy nie zmienia swojego położenia i zawsze pokazuje północ. Nieustająco pokazuje kolejnym pokoleniom dobry kierunek i w ten sam sposób wskazuje go także kursantom Kursu przewodnikowskiego „Polaris”. Pierwszy biwak odbył się w Malborku i wzięło w nim udział 22 obiecujących przyszłych instruktorów i instruktorek, którzy idąc w ślad gwiazdy polarnej, zdobywali wiedzę i umiejętności niezbędne do bycia harcerskim drogowskazem i wskazywania swoim wychowankom dobrego kierunku.

Dla kursantów z Hufca Gdańsk-Portowa był to drugi i ostatni biwak Kursu przewodnikowskiego „Złoty Znicz”. Młoda kadra poznała tajniki harcerskiego systemu wychowawczego i zrobiła kolejny krok, by w niedalekiej przyszłości stać się instruktorami ZHP.

Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników i gratulujemy tym, którzy właśnie ukończyli kursową przygodę!