Za nami Kurs Etyki Środowiskowej ZHP

W drugi weekend lutego nasi instruktorzy wraz z instruktorami z różnych zakątków Polski spotkali się w HBO Czernica, by wspólnie odkrywać tajniki siedmiu zasad „Leave No Trace” podczas Kursu Etyki Środowiskowej, który został organizowany przez Zespół ds. etyki środowiskowej „Nadzieja” we współpracy z dwójką reprezentantów Zespołu ds. programu Leave No Trace przy Głównej Kwaterze ZHP.

Kurs Etyki Środowiskowej to weekendowy kurs trenerski programu „Leave No Trace” – czyli zbioru praktycznych porad jak przebywać w środowisku naturalnym bez pozostawiania po sobie śladu. To także okazja do dzielenia się doświadczeniami związanymi z edukacją środowiskową, co pozwala budować w naszej organizacji szerokie grono świadomych instruktorów-ekspertów, dla których edukacja ekologiczna jest ważna.

Uczestnikami kursu byli instruktorzy z różnych zakątków Polski. Gościliśmy nie tylko drużynowych czy instruktorów działających w hufcach, ale również członków komend baz obozowych, instruktorów pracujących na poziomie chorągwi, a nawet w wydziałach Głównej Kwatery ZHP. Nasz kurs z pewnością przydaje się i rozwija na każdym etapie działalności instruktorskiej.

Celem kursu było przeszkolenie uczestników do roli trenerów programu „Leave No Trace”, by z pełną ekspercką wiedzą oraz przy pomocy szeroko poznanych form pracy mogli przeprowadzać w przyszłości warsztaty świadomości oraz nadawać certyfikaty uczestnictwa w takim szkoleniu. Wzbogaciliśmy program kursu o zajęcia na temat etycznego żywienia na harcerskich wydarzeniach oraz przybliżyliśmy uczestnikom treść Polityki Środowiskowej, proponując narzędzia do wprowadzania zaleceń Polityki w swoich środowiskach. Dzięki doświadczeniu kadry kursu i otrzymaniu informacji zwrotnej po przeprowadzeniu zajęć uczestnicy mogą podszlifować swój warsztat kształceniowy. Każdy instruktor oprócz sporej dawki wiedzy na temat zasad LNT nabył także kompetencje do przeprowadzania praktycznych warsztatów o tej tematyce.

Gratulujemy kursantom zdobycia tytułu trenera programu Leave No Trace!