Za nami Maszopska, czyli zbiórka kadry wodnej

W ostatni weekend odbyło się wydarzenie zorganizowane przez Zespół Pilota Chorągwi Gdańskiej ZHP skierowane do kadry drużyn wodnych oraz drużyn realizujących elementy specjalności wodnej. Wędrownicy i instruktorzy, którzy przybyli do Gdańska (niektórzy z daleka, bo oprócz reprezentacji naszych hufców: Słupska, Tczewa, Gdańska-Wrzeszcza-Oliwy, Wejherowa, Rumii, Gdyni i Sopotu gościliśmy też członków Chorągwi Białostockiej) mieli okazję do pogłębienia swojej wiedzy metodycznej i umiejętności związanych ze specjalnością.

Warsztaty rozpoczęły się w piątek od spojrzenia na specjalność z perspektywy każdej z metodyk oraz rozmową o tym, co mogłoby wesprzeć pracę drużyn. Sobotnie warsztaty rozpoczęły się od ważnej dla każdego żeglarza nawigacji. Potraktowaliśmy ją kompleksowo: od tajników nawigacji klasycznej, czyli prowadzonej na mapie, przez zasady działania urządzeń do astronawigacji, aż do o współczesnych urządzeń nawigacyjnych, które można spotkać na większości jachtów.

Nowoczesną technikę wpletliśmy też w zajęcia o przygotowywaniu gier terenowych: uczestnicy wypróbowali aplikację do tworzenia gier, która nie tylko pozwala nam nie ruszyć się z miejsca podczas pracy, ale sprawdzi też czy nasi harcerze dotarli w wyznaczone miejsce i dopiero wtedy pokaże im kolejne zadania!

Nie opuściliśmy jednak obszaru wodnych tradycji na długo (w końcu żeglarstwo wymaga połączenia nowoczesności z dobrą praktyką i tradycją 😊). Dzień zakończyły zajęcia z makramy, czyli sztuki pozwalającej wykonywać praktyczne i ozdobne przedmioty ze zwykłego sznurka, oraz kominek o szantach i o tym jak wspólne śpiewanie wpływa na drużynę.

Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się znowu w podobnym gronie.