Uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej

Centrum Edukacji w Czernicy otwarte!

9 września w HBO Czernica odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku w Czernicy. Dzięki nam powstało Centrum Edukacji Ekologicznej. Podczas oficjalnego otwarcia wstęgę przecięli Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Szymon Gajda, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Jarosław Molendowski oraz Komendant Chorągwi Gdańskiej harcmistrz Łukasz Kochowski.

Centrum Edukacji w Czernicy to nowoczesny ośrodek edukacyjny wyposażony w sprzęt pozwalający na prowadzenie zajęć zgodnie z najnowszymi standardami oraz niezależnie od warunków pogodowych. To nowoczesny ośrodek edukacyjny, z innowacyjnym sprzętem, całoroczną bazą noclegową i zapleczem sanitarnym.

Jesteśmy inicjatorem tego pomysłu i głównym realizatorem przedsięwzięcia finansowo oraz merytorycznie, a inwestycja kosztowała 3,5 miliona złotych. Bardzo dziękujemy za wsparcie nas w tym zadaniu naszym parterom jakimi są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Lasy Państwowe.

Zbudowanie przez nas Centrum Edukacji Ekologicznej w Czernicy stanowi przykład właściwego standardu budynku przyjaznego środowisku. Budynek zasilany jest pompą ciepła, czyli jest neutralny dla środowiska, nie zanieczyszcza. Konstrukcja jest energooszczędna modułowa o wysokiej charakterystyce energooszczędności w ramach wykorzystanych materiałów. Tym samym jest idealnym przykładem dla uczestników i gości Centrum, że dbanie o środowisko może być wielowymiarowe w dużych i małych działaniach. W planowanych szkoleniach znajdą się takie tematy jak: zmiany klimatu – specyfika tematyki kryzysu klimatycznego i działania podejmowane do walki z nim, zasoby i gospodarka wodna – zrównoważony połów, rolnictwo w kontekście zużycia wody. Gospodarka odpadami – problem zanieczyszczenia planety, mikroplastik, gospodarka obiegu zamkniętego. Moduł natura – bioróżnorodność, roślinność, gatunki zagrożone w Polsce. Zero waste, podejmowanie działań ekologicznych zaczynając od siebie i swojego domu. Budynek CEE jest przykładem dydaktycznym – rozwiązania w nim zastosowane odzwierciedlają działania jakie można zastosować w swoim gospodarstwie domowym na małą i większą skalę.

Takie inwestycje i takie zadania realizujemy w Gdańskiej! Razem obieramy #kursnagdanska

fot. Karol Natan Wawrzyniak