Na wieczną wartę odszedł hm. Zbigniew Satke

Z przykrością informuję, że 13 listopada 2023 r., odszedł na wieczną wartę w wieku 87 lat hm. Zbigniew Satke, zasłużony nauczyciel, harcerz, przewodnik PTTK, który całe życie poświęcił wychowaniu młodzieży.

Do ZHP wstąpił w 1946 r., był zuchem, harcerzem, później drużynowym, harcmistrzem, komendantem Hufca w Kartuzach, członkiem Komisji Rewizyjnej i Komisji Historycznej Chorągwi Gdańskiej. Pełnił służbę harcerską do ostatnich swoich sił, ostatnią w Kręgu Seniorów „Korzenie”.

Był skarbnicą wiedzy i historii Kartuskiego Harcerstwa i Oświaty. Propagatorem kultury kaszubskiej i turystyki po tej pięknej krainie.

Prowadził 26 obozów harcerskich w kraju i zagranicą, 11 zimowisk i 18 rajdów. Jako aktywny senior harcerski, bywał na wszystkich krajowych Złazach i Rajdach seniorów. Był tłumaczem na spotkaniach międzynarodowych skautów dorosłych. Wszędzie propagował kulturę swojego regionu i język kaszubski, i jak prawdziwy Kaszub podkreślał często: „my trzymamy z Bogiem”.

W prasie lokalnej opisywał wyprawy harcerskie w kraju i zagranicą, napisał książkę o historii Hufca ZHP Kartuzy. Każde wydarzenie harcerskie dokumentował fotograficznie i opisywał zdjęcia, utrwalając naszą historię. Nikt inny nie robił tych prac tak skrupulatnie i systematycznie.

Za pracę społeczną i zawodową został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym i Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP i wieloma odznaczeniami regionalnymi i turystycznymi w tym: Medalem Za Zasługi dla Rajdu Świętokrzyskiego ZHP.

Żegnaj! Zbyszku, dziękujemy za twoją służbę i braterstwo – Czuwaj!

Żonie, dzieciom i całej rodzinie składa serdeczne wyrazy współczucia.

hm. Bogdan Radys