Dzień Myśli Braterskiej w Gdańskiej

22 lutego, w urodziny założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powell, harcerki i harcerze świętują Dzień Myśli Braterskiej ⚜

W każdym hufcu to okazja, by gromady i drużyny mogły spotkać się i wspólnie świętować najbardziej harcerski dzień w roku podczas zbiórek, ognisk, gier terenowych, apeli czy świecowisk. To idealny moment nie tylko by przypomnieć sobie o początkach harcerstwa i sile braterstwa, ale także by docenić kadrę naszej organizacji, wręczając listy pochwalne, hufcowe nagrody i wyróżnienia.

Dzień Myśli Braterskiej to święto harcerek i harcerzy ❤

Członkowie Hufiec ZHP Ziemi Słupskiej świętowali Dzień Myśli Braterskiej podczas wspólnej zbiórki, na której współtworzyli gawędę o Robercie Baden Powellu i początkach skautingu, śpiewali i pląsali.

Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście im. Alfa Liczmańskiego zuchy, harcerze i harcerze starsi spędzili Dzień Myśli Braterskiej na grze realizującej zadania z propozycji programowej World Association of Girl Guides and Girl Scouts, której tegorocznym hasłem jest: “Nasza Pomyślna Przyszłość”! Udali się w świat razem z liderką zmian Miku, rozwinęli wiedzę na temat ekologii oraz zdobyli nowe umiejętności i wyobrażenie na temat bardziej zrównoważonego świata. Następnie odbył się apel, na którym została ogłoszona Laureatka Nagrody Alfa za 2023 rok – phm. Daria Łoszczyńska. 7 instruktorek i instruktorów otrzymało list pochwalny od Naczelniczki ZHP. Ostatnim punktem programu było ognisko Hufców Trójzęba, podczas którego kadra trzech gdańskich hufców spotkała się by razem pośpiewać i miło spędzić czas.

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej członkowie Hufiec ZHP Miastko spotkali się w Centrum Informacji Turystycznej w Miastku, aby we wspólnym kręgu złożyć sobie życzenia przyjaźni i braterstwa. W spotkaniu wzięli udział burmistrz Miastka Witold Zajst i radny Przemysław Pakuła. Była to okazja do podziękowań dla drużynowych, zuchmistrzyń, instruktorów, seniorów i wszystkich, którzy szerzą ideę Związku Harcerstwa Polskiego. Na zakończenie harceri i harcerze stanęli we wspólnym kręgu z rodzicami zuchów i harcerzy, którzy na co dzień wspierają działania hufca.

Hufiec ZHP Czarna Woda wziął udział w zbiórce hufcowej przygotowanej przez jedną z drużyn z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Zuchy, harcerze i instruktorzy spotkali się w Kaliskach, aby wspólnie pośpiewać, popląsać, a także wspomnieć Druha Wicka, którego rocznica śmierci przypada na 23 lutego. Mieli także okazję poznać historię hufca i wziąć udział w quizie na temat Dnia Myśli Braterskiej.

Członkowie Hufiec ZHP Kwidzyn im. Kwidzyniaków z okazji Dnia Myśli Braterskiej wzięli udział w grze terenowej organizowanej przez jedną z jednostek. Uczestnicy, wykonując liczne zadania, postawili sobie pytanie: „Co to znaczy być harcerzem?”, opisywali rozmaite gatunki flory i fauny, sprawdzali swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy, przygotowywali przypinki, przeprowadzili sondę uliczną, a także spróbowali przejść przez sieć pająka. Wspólne świętowanie zakończone zostało kominkiem i śpiewaniem.

Zuchy, harcerze i instruktorzy z Hufiec ZHP Bytów im. Zawiszy Czarnego zgodnie z wieloletnią tradycją spotkali się w Dniu Myśli Braterskiej, by uczcić urodziny założyciela skautingu Roberta Baden-Powella i Olave Baden-Powell, jego żony.

Podczas gry bazującej na propozycji programowej WAGGGS uczestnicy zapoznali się z pamiętnikiem Miku, która odwiedziła wszystkie ośrodki skautowe WAGGGS, przyglądając się problemom ekologicznym współczesnego świata. Na punktach między innymi pomalowali wielki mural ukazujący Bytów, dowiedzieli się, jak segregować plastik i co oznaczają „tajemnicze” skróty PP, PS i PET. Każdy też otrzymał jedną z myśli o przyjaźni autorstwa między innymi Roberta Baden-Powella.

W sobotę 24 lutego w Hufiec ZHP Starogard Gdański odbyły się obchody z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W tym roku ten dzień był pod znakiem służby, wyjścia w świat i zostawienie go trochę lepszym. Najmłodsza grupa, czyli zuchy wykonały kartki dla naszych seniorów, natomiast starsi pomagali w Fundacji „Małych Stópek” uporządkować magazyn, inni sprzątali las, zrobiono budki styropianowe dla kotów, znicze z wosku z recyklingu na zapomniane groby. Po wykonanych zadaniach członkowie hufca podsumowali swoje działania. Podczas obchodów swoje drużynowych otrzymało Listy Pochwalne Naczelniczki ZHP.

Członkowie Hufiec ZHP Rumia im. I Brygady Pancernej WP świętowali Dzień Myśli Braterskiej podczas wspólnego ogniska. To był niezwykły czas pełen radości, wspólnych doświadczeń i harcerskiego ducha. Był to też moment, aby docenić kadrę hufca – troje drużynowych otrzymało Listy Pochwalne od Naczelniczki ZHP.