100 lecie harcerstwa. Apel chorągwi

22 maja 2011 r. na Targu Węglowym w Gdańsku odbył się Apel Chorągwi Gdańskiej ZHP. Ponad 1200 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów z 25 pomorskich hufców spotkało się, by uczcić 100 lecie harcerstwa polskiego i podsumować odbywające się od kilku dni imprezy towarzyszące rocznicy – XXVII Rajd Rodło, Złaz Zuchowy, Fabularną Grę Miejską „Duch Harcerstwa”.

Apel rozpoczął się poruszającym spektaklem w wykonaniu 1 Drużyny Starszoharcerskiej „AKT.es” z Hufca Sztum przedstawiającym burzliwe dzieje ruchu harcerskiego. Następnie reprezentujący hufce komendanci złożyli meldunek komendantce Chorągwi Gdańskiej hm. Hannie Piotrowskiej.

Uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień jubileuszowych i nagród związanych z ukończonymi przedsięwzięciami. Ponadto hm. Beata Szymańska, przewodnicząca Chorągwianej Komisji Rewizyjnej, dokonała ceremonii chrztu nowej jednostki floty pomorskich harcerzy – łodzi żaglowej Omega. Wygrany przez reprezentację Chorągwi Gdańskiej na mistrzostwach pływackich jacht otrzymał imię korespondujące z okolicznościami świętowania stulecia – „Radość”.

22 maja 1911 we Lwowie druh Andrzej Małkowski powołał trzy drużyny skautowe, które rozpoczęły działalność naszego harcerstwa.  Jak widać, przetrwaliśmy sto lat i, jak widać, mamy szanse na następne sto lat – mówiła do obecnych na apelu harcerzy hm. Hanna Piotrowska. Licznie zebrani w Gdańsku druhny, druhowie i roześmiane twarze zuchów w pełni potwierdzały wypowiedziane słowa.

Apel uświetniła swym występem Orkiestra Dęta ZHP z Hufca Tczew, która po zakończeniu imprezy dała także krótki koncert.

Uroczystość na Targu Węglowym jest kolejnym już wydarzeniem wpisującym się w cykl przedsięwzięć mających na celu uczczenie pięknego jubileuszu. Kolejnym ważnym dla pomorskich harcerzy przedsięwzięciem będzie Zlot Chorągwi Gdańskiej, który odbędzie się w sierpniu w Czernicy.

phm. Janosz Józefczyk