Materiały programowe – metodyka starszoharcerska

Witaj,
poniżej zostały zamieszczone materiały, które mają za zadanie pomóc w Tobie w tworzeniu zajęć dla harcerzy starszych. Są tu gotowe konspekty zbiórek, projektów, oraz kilka materiałów typowo o metodyce jak „Zarys metodyki starszoharcerskiej” oraz „Poradnik Drużynowego Drużyny Starszoharcerskiej”.
Materiały te mają służyć jako inspiracje do nowych pomysłów na pracę z drużyną i zostały starannie wyselekcjonowane z wielu dostępnych w sieci.
Jeśli sam posiadasz materiały, które mogą zainspirować osoby pracujące z harcerzami starszymi podeślij je do nas, a zostaną umieszone na stronie.
Gdy brak Tobie inspiracji i pomysłów na zbiórki skontaktuj się z Członkami Referatu, a na pewno znajdziemy jakiś ciekawy materiał, który doda Ci skrzydeł w Twej harcerskiej pracy.

Zapraszamy do dzielenia się swoim dorobkiem 😉
Materiały przesyłajcie na adres harcerzestarsi@gdanska.zhp.pl
Zapraszamy na naszego fanpage na facebooku www.facebook.com/HSGDA

Aby pobrać materiał, kliknij na jego tytuł.

MATERIAŁY O METODYCE

Zarys Metodyki Starszoharcerskiej – krótki opis, który ma za zadanie przybliżyć i pomóc w pełnym stosowaniu harcerskiej metody, w pracy z harcerzami starszymi. W sposób prosty i zwięzły przeprowadzi Cię przez wszystkie tajniki metodyki, którą powinieneś stosować w pracy ze swoją drużyną.

Poradnik Drużynowego Drużyny Starszoharcerskiej „w poszukiwaniu przygody”– najnowszy poradnik dla drużynowego, gdzie znajduje się wiele informacji między innymi o fundamentach harcerskiego wychowania, funkcjonowaniu drużyny, programie drużyny starszoharcerskiej, środowisku działania, drużynowym.

Bohaterowie Chorągwi Gdańskiej na rok harcerski 2012/2013 – hm. Maria Hrabowska – konspekt zbiórki dotyczący hm. Marii Hrabowskiej. Konspekt jest częścią propozycji programowej „Bohaterowie Chorągwi Gdańskiej”.  Zbiórka do przeprowadzenia zarówno w harcówce jak i w terenie, zawiera grę z mapą oraz quiz. Autor. phm. Łukasz Kochowski

Zbiórki o tematyce turystycznej – scenariusze 3 zbiórek dla harcerzy starszych dotyczące turystyki. Pierwsza zbiórka ma na celu zapoznanie harcerzy starszych z polskimi pasmami oraz legendami górskimi; druga dotyczy zabytków regionu, a trzecia – poznanie atrakcji turystycznych kilku polskich miast. Autorzy: pwd. Martyna Widawska, phm. Maciej Czapski, pwd. Michał Cyrkunowicz

Jak radzić sobie ze stresem – materiał do wykorzystania podczas zbiórki. Zawiera opis 3 ćwiczeń, które mają pomóc w odpowiedzi na pytanie „jak radzić sobie ze stresem?”

Turniej ludzi przedsiębiorczych – konspekt zbiórki dotyczącej przedsiębiorczości. Główną częścią zbiórki jest tytułowy turniej ludzi przedsiębiorczych, gdzie zastępy mają do wykonania szereg zadań sprawdzających umiejętności, jakie powinien mieć człowiek przedsiębiorczy.

PROJEKTY STARSZOHARCERSKIE

Idea i charakterystyka projektukrótki opis tego, co powinno wiedzieć się na temat tego instrumentu metodycznego. Zawarto tam takie informacje jak: idea i charakterystyka projektu, rola drużynowego w realizacji projektu, etapy przygotowania projektu, przykładowe obszary realizacji projektu, zasady i tryb realizacji projektu.

Konkurs poetycki – harmonogram projektu, którego celem jest organizacja konkursu poetyckiego w gimnazjum, przy którym działa drużyna. Materiał zawiera przykładową rozpiskę zadań jakie należy wykonać, aby konkurs się odbył.

Ofiarność na co dzień – harmonogram projektu, którego celem jest poznanie różnych form oraz ideałów ofiarności, pokazanie, że można być ofiarnym w najmniejszej sytuacji dnia codziennego. Materiał zawiera przykładową rozpiskę zadań.

Projekt Szaroszeregowy – inspiracje na wykorzystanie projektu w tematyce Szarych Szeregów. Zostały tu opisane następujące pomysły: rekonstrukcja historyczna, relacja z historii. Materiał zawiera również inne pomysły na projekty starszoharcerskie w tej tematyce.