Obchody 82. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Dnia Sybiraka z udziałem przedstawicieli i przedstawicielek Chorągwi Gdańskiej ZHP

17 września przypada 82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Ten dzień, obchodzony również jako Dzień Sybiraka, ma upamiętniać cywilne ofiary sowieckich deportacji w głąb ZSRR.

Dzisiaj, o godz. 10, na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku w związku z rocznicą odbyły się uroczystości upamiętniające, w których udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki Chorągwi Gdańskiej ZHP. Hm. Anna Bąk w imieniu komendy chorągwi złożyła kwiaty pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu. W uroczystościach wzięła udział drużyna reprezentacyjna.

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Golgoty Wschodu zorganizowane były przez prezydent miasta Aleksandrę Dulkiewicz, Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki w Gdańsku oraz Rodzinę Katyńską w Gdańsku.

Światowy Dzień Sybiraka został ustanowiony w 1991 roku. Jego celem jest upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939) i jej konsekwencji dla deportowanej ludności cywilnej.

fot. Sara Ejsmont / ZHP