Ogłaszamy nabór do Zespołu Specjalistów! #3maj_się_szlaku

ZHP Chorągiew Gdańska właśnie wkracza w IV etap prac nad programem profilaktycznym, dedykowanym osobom w wieku 11-15 lat,

Kto może zgłosić chęć dołączenia do zespołu:
1. Pierwszeństwo w rekrutacji i udziale w pracach zespołu będą miały osoby, które:
– posiadają wykształcenie w zakresie nauk społecznych (np. psychologia, socjoterapia, pedagogika itp.) lub są w trakcie studiów,
– ukończyły warsztaty, szkolenia kierunkowe z tematów profilaktyki uzależnień (np. Szkoła Animatorów Profilaktyki Uzależnień, Dialog Motywujący itp.)

2. Aplikować mogą również osoby, które:
– mają ukończony 18 rok życia,
– posiadają stopień instruktorski,
– posiadają inne wykształcenie niż z zakresu nauk społecznych,

Ostateczną decyzję o zaproszeniu osób do zespołu podejmie osoba koordynująca prace zespołu.

Wypełniając zgłoszenie deklarujesz się do udziału w pracach zespołu poprzez:
– udział w 6 spotkaniach, których celem będzie opracowanie poradnika dla liderów grup z zakresu realizacji scenariuszy oraz podstawy wiedzy z profilaktyki,
– wsparcie drużynowych/liderów grup realizujących projekt
– uczestnictwo w procesie ewaluacji.

Co zyskasz dzięki udziałowi w pracach zespołu:
– możliwość współpracy z Chorągwianym Zespołem Profilaktyki,
– realny wkład we wdrażanie zmian w zakresie profilaktyki,
– możliwość uczestniczenia w procesie zatwierdzania pierwszego harcerskiego programu profilaktycznego, który będzie mógł służyć nie tylko w organizacji jaką jest ZHP,
– pozostawisz świat lepszym niż go zastałaś/łeś dzięki zatwierdzeniu programu nad którym będziesz miał możliwość pracy.

Na zgłoszenia za pomocą formularza czekamy do 21.04.2024 roku – Formularz zgłoszeniowy

Nad pracami Zespołu od strony organizacyjnej czuwać będzie szef zespołu i koordynator projektu.
Zespół będzie kontynuował pracę rozpoczętą w roku 2022 i kontynuowaną w 2023.
Podstawową formą pracy w ramach programu będzie metoda harcerska oraz System Instrumentów Metodycznych, który jest tez wykorzystywany przez placówki nie harcerskie.
W skład już istniejącego zespołu wchodzą osoby, które w poprzednich latach uczestniczyły w jego pracach, tzn. nad wypracowaniem programu do Rekomendacji Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom i osoby, które postanowią do niego dołączyć w tym roku i zostaną do niego zaproszone przez szefa zespołu.

Prace zespołu koordynować będzie hm. Weronika Nadzikiewicz – szefowa zespołu programowego Chorągwi Gdańskiej.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu: program@gdanska.zhp.pl

W III pierwszych etapach skupiliśmy się nad wypracowaniem Programu, obecny IV etap będzie poświęcony ocenia jakości Programu i jego skuteczności w zapobieganiu uzależnieniom i kryzysom zdrowia psychicznego.

Etap IV będzie poświęcony testowaniu w nowych grupach, ewaluacji i współpracy z KCPU w zakresie uzyskania rekomendacji dla opracowanego przez ZHP Chorągiew Gdańską Programu.

Projekt dofinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałania Narkomani dla Gminy Miasta Gdańsk na lata 2024-2026.