Ruszyła sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju!

W niedzielny poranek na Łysej Polanie przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Następnie przekazali je reprezentacjom chorągwi, aby zawieźli je do swoich regionów. Do woj. pomorskiego Światło dotarło drogą powietrzną i wieczorem zostało przekazane harcerkom i harcerzom na lotnisku w Gdyni – Babich Dołach.

W tym roku przekazanie BŚP między słowackimi skautami i polskimi harcerzami z ZHP miało charakter symboliczny – odbyło się ono w gronie kilkorga przedstawicieli obu organizacji – na Łysej Polanie, na granicy Polski i Słowacji.

Reprezentacja Chorągwi Gdańskiej ZHP otrzymała Światło podczas mszy świętej na polanie Głodówka w Zakopanem, a niedługo potem delegacja została przewieziona na krakowskie lotnisko. W Balicach Światło otrzymała 8. Baza Lotnictwa Transportowego. Stamtąd BŚP leciało już prosto nad morze!

O 17.00 samolot M28B Bryza wylądował w Gdyni-Babich Dołach. Tam Światło odebrał komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Artur Glebko, który przekazał je dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej – kmdr pil. Andrzejowi Szczotce oraz harcerkom i harcerzom pomorskich hufców.

Dzięki współpracy Chorągwi Gdańskiej ZHP z Gdyńską Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej kolejny raz Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do naszego województwa w tak wyjątkowy sposób, podkreślając szczególne znaczenie tej idei niesionej przez harcerki i harcerzy od ponad 30 lat.

Po przekazaniu w Gdyni, Światło zostało przewiezione do Domu Harcerza przy ulicy Za Murami 2-10 w Gdańsku, gdzie do 24 grudnia będzie można je odebrać i zabrać do swoich domów.

To jednak nie koniec podróży Betlejemskiego Światła Pokoju. 14 grudnia o godzinie 17.00, na Długim Targu pod fontanną Neptuna, odbędzie się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju hufcom Chorągwi Gdańskiej ZHP oraz mieszkańcom Gdańska. Harcerki i harcerze odbiorą Światło, by przekazać symbol braterstwa i nadziei instytucjom i mieszkańcom Pomorza.

Hasłem tegorocznej akcji przekazania BŚP jest „Światło Nadziei”. Płomień roznoszony przez harcerki i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego ma zapalić iskrę nadziei w każdym, do kogo trafi. Ma być również wiarą w powrót do normalności oraz dać siłę do zmieniania świata na lepsze. Chcemy, aby Światło było motywacją i siłą do pokonywania trudności. W dobie panującego niepokoju ma ono stać się iskrą, która zatli się w sercu każdego z nas i pomoże mu stawić czoła wyzwaniom.

Działanie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Działanie dofinansowane ze środków Fundacji Lotos.