Zamek Nowęcin oficjalnie otwarty

Dziś odbyło się oficjalne otwarcie Harcerskiego Centrum Szkoleniowego „Nowęcin”. To tu zacznie się kolejna przygoda na mapie województwa pomorskiego harcerzy i instruktorów Chorągwi Gdańskiej ZHP, przybywających gości i turystów pięknych zakątków Nowęcina, Łeby i okolic 💙

Komendant chorągwi, harcmistrz Łukasz Kochowski wraz z Wicewojewodą Pomorską Anną Olkowską-Jacyno, Starostą Lęborskim Tomaszem Litwinem oraz Wójtem Gminy Wicko Dariuszem Waleśkiewiczem przęcieli symboliczną wstęgę, abyśmy mogli wspólnie zwiedzić i zobaczyć ogrom wykonanych modernizacji na terenie kompleksu zamkowego.

Podczas uroczystości otwarcia komendant harcmistrz Łukasz Kochowski wraz z zastępczynią harcmistrzynią Anną Bąk wręczyli odznaczenie „Przyjaciel Chorągwi Gdańskiej ZHP” wicewojewodzie Annie Olkowskiej-Jacyno. Gratulujemy i bardzo dziękujemy za współpracę i okazane wsparcie 💚

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na dzisiejszą ważną dla nas uroczystość:

• Anna Olkowska-Jacyno – Wicewojewoda Pomorska,
  • Tomasz Litwin – Starosta Lęborski,
  • Dariusz Waleśkiewicz – Wójt Gminy Wicko,
  • Agnieszka Wolańska – Zastępca Wójta Gminy Wicko,
  • Agnieszka Derba – Burmistrz Miasta Łeby,
  • Rafał Łabuda – Dyrektor Wydziału Nieruchomości i Skarbu Państwa Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku,
  • starszy brygadier Bartłomiej Mollin – Zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,
  • młodszy inspektor Alina Majchrzak – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku,
  • Adam Lubiewski – Pomorski Wojewódzki Komendant Ochotniczych Hufców Pracy,
  • insp. Tomasz Majkowski – Komendant Powiatowy Policji w Lęborku,
  • Zbigniew Zawadzki – Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia z Higieną Dzieci i Młodzieży Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku,
  • starszy wizytator Ewa Mroczek-Halas – Wizytatorka Delegatury Kuratorium Oświaty w Słupsku,
  • hm. Bartosz Bednarczyk – Zastępca Naczelniczki ZHP,
  • hm. Zenon Kuligowsi – Nestor Komendantów Chorągwi Gdańskiej ZHP,
  • hm. Artur Glebko – Komendant Chorągwi Gdańskiej w latach 2014–2022,
  • hm. Konrad Chmiel – Członek Rady Chorągwi Gdańskiej ZHP,
  • pwd. Monika Jaks – Komendantka HOM w Pucku,
  • phm. Klaudia Szmajdzińska – Komendantka Hufca ZHP Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa,
  • phm. Marcin Surdyn – Skarbnik Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście,
  • pwd. Jan Szewczyk – Członek Komendy Hufca ZHP Gdańsk-Portowa,
  • phm. Agnieszka Kłosowska – Komendantka Hufca ZHP Lębork.

Bardzo wszystkim dziękujemy za udział, za miłe słowa oraz widoczny w oczach zachwyt z wykonanej pracy na rzecz społeczeństwa!

Zamek w Nowęcinie to zabytkowy obiekt, który położony jest nad jeziorem Sarbsko. Początki tego niezwykłego miejsca sięgają XV wieku – gdy w 1497 roku w trakcie silnego sztormu stara siedziba rodu von Wejherów uległa zniszczeniu przez gwałtowną falę zalewową, Claus von Wejher zbudował nowy pałac. Zamek w późniejszych latach przechodził w ręce kolejnych właścicieli, którzy rozbudowywali budynek i remontowali go, dostosowując do swoich potrzeb. W ostatnich latach pełnił funkcję hotelu dla turystów zachęconych bliskością Słowińskiego Parku Narodowego, Łeby i pięknych nadmorskich terenów. Wszystko zaczęło się w 2023 roku dzięki wsparciu Wojewody Pomorskiego ZHP Chorągiew Gdańska pozyskała od Skarbu Państwa obiekt w Nowęcinie, by po przeprowadzeniu kapitalnego remontu dać mu nowe życie. Zamek stał się dzięki temu przestrzenią nastawioną na szkoleniowe działania harcerskie, skierowane na wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu wartości patriotycznych, etycznych, ekologicznych i zrównoważonego rozwoju. Jest także miejscem, z którego mogą skorzystać turyści, a wszystkie przychody będą przekazywane na prowadzenie statutowej działalności wychowawczej Związku Harcerstwa Polskiego.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzin!

✍️📸 hm. Michał Hinc

___________
PomorskieZHPLęborkMiasto ŁebaPomorska PolicjaHufiec ZHP Gdańsk-Wrzeszcz-OliwaHufiec ZHP Gdańsk-PortowaHufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście im. Alfa LiczmańskiegoHufiec ZHP Lębork im. Polskich OlimpijczykówKomenda Wojewódzka PSP w GdańskuKuratorium Oświaty w Gdańsku