Podpisanie porozumienia z Narodowym Bankiem Polskim

Kategorie:
Data publikacji:

27 września przedstawiciele Chorągwi Gdańskiej ZHP podpisali porozumienie z Narodowym Bankiem Polskim. Druhna harcmistrzyni Katarzyna Musyt-Łanowska – skarbniczka naszej chorągwi wytłumaczy nam co to porozumienie znaczy dla nas.

Po kilku spotkaniach z przedstawicielami Narodowego Banku Polskiego – w tym również samego Pana Prezesa – widzimy ogromną płaszczyznę do wspólnych działań edukacyjnych w zakresie wychowania ekonomicznego. Planujemy rozpocząć działania od spotkań z drużynowymi danych metodyk z podziałem na dwa bloki – pierwszy to będą informacje dla samych drużynowych jak w bezpieczny sposób poruszać się finansowo w cybernetycznym świecie – a drugi, jak przekazywać podstawowe wiadomości związane z finansami poprzez dostępne narzędzia metodyczne dostosowane do danej grupy wiekowej. Dodatkowo jeśli wstępny projekt wzbudzi zainteresowanie naszych drużynowych i instruktorów to planujemy rozpisać wspólnie projekt, którego celem będzie doposażenie każdej podstawowej jednostki organizacyjnej w materiały na cykle zbiórek ekonomicznych np. gry planszowe czy materiały programowe. Planujemy też pewnego rodzaju konkursy zakończone w pełni sfinansowanym wyjazdem np. do Warszawy do Centrum Pieniądza NBP.

Współpraca z NBP otwiera nam możliwość wspólnego działania z ekspertami w dziedzinie finansów, tak aby profesjonalną wiedzę móc przekazać w dostępny sposób naszym instruktorom.

Każde nasze działanie opiera się i ma na celu wspieranie w wychowaniu młodych ludzi. Jakie nowe szanse, do realizacji tej misji daje nam współpraca z NBP?

Bardzo chcemy dać możliwość naszym drużynowym i instruktorom nie tylko zrozumienia samego procesu działania pieniądza oraz ergonomicznego wykorzystania go w czasie i przestrzeni ale również pokazać jak w prosty i przystępny sposób uczyć już od zucha – czym jest i jaką wartość ma pieniądz. Jak ważne jest planowanie wydatków i inwestycji. Zdajemy sobie sprawę, że nie dla wszystkich kwestia wychowania ekonomicznego jest sprawą łatwą, dlatego też nasz zespół skarbników hufców wraz z przedstawicielami NBP pracuje nad szeregiem konspektów zbiórek i działań dla każdej metodyki (oczywiście korzystamy również z materiałów już wcześniej przygotowywanych w ramach ZHP) tak aby móc dać gotowe podstawowe narzędzia do działania dla każdego drużynowego. Będzie ono podstawowe z dwóch powodów – by dać możliwość własnego kreowania danych zajęć, ale dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wychowaniem ekonomicznym dać narzędzie do pełnej efektywnej pracy.

A czym jest wychowanie ekonomiczne?

Wychowanie ekonomiczne o którym wspomniałam to bieżące działania harcerskie oraz poszerzanie horyzontów i możliwości. Już coraz młodsze dzieci – badania wskazują, że często poniżej 7 roku życia otrzymują od krewnych środki finansowe np. jako prezent, czy w ramach kieszonkowego od rodziców. Tu zaczyna się ich podróż gdzie zaczynają się zastanawiać co mogą zakupić za dane pieniądze, zaczynają rozróżniać ich wartość.

Harcerze w drużynach zbierają składki, gdzie bardzo często część środków pozostaje do ich dyspozycji. Rady drużyny mogą dyskutować na co najlepiej przeznaczyć zebrane pieniądze np. czy będzie to pójdzie drużyny na lody, czy lepiej zakupić busole na cykl zbiórek. Następnie pod opieką starszych instruktorów uczymy się jak kalkulować wydatki na biwak czy obóz harcerski.

Wychowanie ekonomiczne polega na analizowaniu potrzeb danego środowiska oraz poszukiwaniu źródeł finansowania obranych pomysłów. Bardzo często podczas takiej właśnie weryfikacji dochodzi do konieczności zmiany planów i dostosowania ich do możliwości lub w kolejnym roku poszukiwania finansowania ze źródeł zewnętrznych – np. napisania wniosku o dotację lub poszukiwania sponsoringu.

Dzięki takim działaniom uczymy już od zucha czym jest pieniądz, jaką ma wartość oraz jak nim w prawidłowy sposób operować aby osiągnąć zakładane cele. 

Czy wychowanie ekonomiczne jest istotne dla współczesnych młodych ludzi?

Tak jak wcześniej już wspomniałam – coraz szybciej młodzi ludzie mają dostęp do własnych środków czy to właśnie poprzez otrzymane tzw. kieszonkowe czy idąc do pracy nawet tej sezonowej np. w wakacje. W związku z powyższym posiadanie wiedzy w jaki sposób gospodarować posiadanymi przez siebie środkami jest istotne aby osiągać wyznaczone przez siebie cele i marzenia.

Jak wiadomo w wychowaniu każdego człowieka na początku uczymy się drobnych rzeczy, które następnie przenosimy na większy wymiar w naszym otoczeniu. Młodzi ludzie, którzy nauczą się w sposób prawidłowy i odpowiedzialny zarządzać swoimi środkami finansowymi zdobywają pewien oręż, aby w tym temacie stawać się liderem wśród swoich rówieśników i móc brać nie tylko odpowiedzialność za innych ale również pomagać im osiągać coraz to wyżej postawione cele.

Cieszymy się z kolejnej podjętej współpracy, której efekty już niedługo będziemy mogli obserwować, a także uczestniczyć w działaniach prowadzonych w ramach wychowania ekonomicznego w naszej chorągwi.

Najnowsze wpisy

|BADŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO|

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Gdańska

im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
ul. Za Murami 2-10, 80-823 Gdańsk

tel.: (58) 301 13 27

Administrator: Aleksandra Guzik aleksandra.guzik@zhp.net.pl