21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa.

W ten dzień już prawie każdy zakłada dwie różnokolorowe skarpetki jako gest solidarności z osobami z tą wadą genetyczną. Jednak w ZHP nie tylko od święta działamy z osobami z niepełnosprawnością! O tym jak wygląda Nieprzetarty Szlak (NS) w ZHP opowiada podharcmistrzyni Joanna Król, szefowa Referatu Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Czym w jest Nieprzetarty Szlak w ZHP?

Nieprzetarty Szlak to wielka harcerska przygoda dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. To działalność ZHP na rzecz osób z upośledzeniem intelektualnym i fizycznym, głuchych, niewidomych, zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Jaki ma cel i czym wyróżnia się działalność NS od drużyn nie mających tego profilu?

Największym celem naszych działań jest usamodzielnienie. To w ogóle największy priorytet działań z osobami z niepełnosprawnością. W to oczywiście wchodzi nauka komunikacji i innych umiejętności społecznych. Wszystko to, by nasz mały człowiek umiał sam zadbać o swoje bezpieczeństwo, o swój rozwój i szczęście. Co wyróżnia nasze działanie od działań innych drużyn? I wszystko, i nic. Łączy nas to, iż jako ZHP staramy się zapewnić każdemu indywidualny rozwój, odpowiadamy na jego indywidualne potrzeby, dostosowujemy do tych potrzeb nasz plan pracy, działania, wsparcie. Nieprzetarty Szlak różni się tym, że tych potrzeb i trudności jest zazwyczaj znacznie więcej niż w innych drużynach. Osiągnięcie często małych sukcesów wymaga większej pracy i zaangażowania.

Jakie działania ostatnio realizowaliście?

Jednostki NS naszej Chorągwi to bardzo aktywne środowiska. W ciągu roku harcerskiego cyklicznie spotykamy się wspólnie na imprezach nam dedykowanych, bądź dołączamy do imprez ogólnodostępnych. Nasz Referat w minionym roku między innymi zorganizował obóz letni w Potęgowie. Od kilku lat przyjeżdżamy na chorągwianą Spartakiadę gdzie jest trasa dla NS. Niedawno zakończyliśmy także projekt „Morskie Opowieści”, dzięki któremu otrzymaliśmy środki finansowe na dalsze działanie.

Co jest według Ciebie wyjątkowego w NS?

Nie boję się powiedzieć, że NS zmienia życie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. ZHP jest jedyną organizacją skautową, i jedną z nielicznych w Polsce, która prowadzi taki program. Szkoła i różnego rodzaju rehabilitacje nie są w stanie zapewnić rozwoju na tylu płaszczyznach jednocześnie. Zbiórki, biwaki, obozy – wszystko to dzieje się w ZHP pod okiem wykwalifikowanej kadry, z grupą rówieśniczą i z atrakcyjnym programem. Nieprzetarty Szlak to akceptacja, szansa, przygoda. To odwaga do poznawania świata i cieszenia się nim.

Nieprzetarty Szlak to także wsparcie rodziców i opiekunów. Działamy razem – wspólnie wkładamy ogromną pracę w rozwój tych młodych ludzi, dla których codzienność czasem nie jest łatwa.

—–

Dziękujemy naszym instruktorom harcerskim, za ich wymagającą, codzienną pracę na Nieprzetartym Szlaku!