50. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna” – objęty patronatem Komendanta Chorągwi Gdańskiej ZHP

„PIEŚŃ NASZEGO ŻYCIA”

Celem zasadniczym 50. Ogólnopolskiego Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna” jest: uczczenie jubileuszu i prezentacja dorobku artystycznego (myślą przewodnią 50. Przeglądu BAZUNA 2022 jest: „PIEŚŃ NASZEGO ŻYCIA”), wyłonienie laureatów corocznego konkurs piosenki w różnych kategoriach, promocja utalentowanych autorów, wykonawców, docenienie walorów muzycznych prezentacji oraz wybór w plebiscycie RAJDOWEJ PIOSENKI 50-LECIA BAZUNY.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz organizatorzy: Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY – inicjator i pierwszy organizator „Bazuny”, Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne BAZUNA, gospodarzem Jubileuszu jest Politechnika Gdańska. Współorganizatorami tegorocznej Bazuny są: Stowarzyszenie Czerwonej Róży oraz Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej.

Komitetowi organizacyjnemu przewodniczy Ryszard Markowski, a kierownikiem programowym jest Marek Skowronek.

„Bazuna organizowana jest nieprzerwanie od półwiecza (50 lat!). Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej cieszy się licznym gronem publiczności, fanów oraz uczestników – z dawnych lat. Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w dawnej Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku (obecnie siedziba Rady Miasta). Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie – objazdowo, plenerowo w różnych miejscach Pomorza (Kaszub, Kociewia, Powiśla).

„Bazuna kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej kolejnym pokoleniom studentów. Jest spoiwem wielopokoleniowej rodziny studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej i innych uczelni Trójmiasta.

Przegląd ma charakter ogólnopolski, udział biorą wykonawcy z całego kraju.

W tym roku „Bazuna” odbędzie się w dniach 7 –  10  lipca 2022 r. Centrum koncertowe i organizacyjne „Bazuny’ będzie w Kampusie Politechniki Gdańskiej (w tym tradycyjnie w Klubie Kwadratowa, siedzibie inicjatora „Bazuny” – Klubu FIFY).

W części konkursowej wystąpi ponad 20 wykonawców – laureatów (indywidualnych i zespołów, wyłonionych przez Jury).Jak co roku, odbędzie także plebiscyt o NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI oraz specjalny jubileuszowy plebiscyt o tytuł RAJDOWEJ PIOSENKI 50-LECIA BAZUNY. Tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym Jana Wyrowińskiego.

W koncertach jubileuszowych wystąpi czołówka, bardzo lubianych i cenionych grup muzyczno-wokalnych oraz uznanych artystów wywodzących się z półwiecznych Przeglądów Bazuny, na czele z kultową „Wolną Grupą Bukowina”, wieloma ulubionymi i cenionymi zespołami oraz laureatami kolejnych edycji Bazuny.

Więcej informacji o „Bazunie”, a także ramowy plan festiwalu znajdziecie na https://www.bazuna.org.pl/