Biesiada Seniorów – 17 czerwca 2023

W sobotę 17 czerwca 2023, grupa seniorów z różnych części naszego województwa pojechała autokarami na teren gminy Zblewo, aby aktywnie spędzić ze sobą cały dzień.

Rozpoczęli od wizyty w Arboretum Wirty przy Nadleśnictwie Kaliska, które jest najstarszym Leśnym Ogrodem Botanicznym w Polsce. Obszar Arboretum Wirty jest bardzo rozległy, zajmuje około 70 hektarów i składa się z dwóch części: parkowej i leśnej. W trakcie spaceru można obejrzeć drzewa i krzewy, które reprezentują ponad 830 gatunków i odmian. Wdrożono tam program restytucji, czyli przywracania do natury bardzo cennych i rzadkich gatunków roślin takich jak: cis pospolity, jarząb brekinia, sasanka wiosenna, wawrzynek wilczełyko czy lilia złotogłów. Seniorzy mieli do dyspozycji blisko dwie godziny na spacer po tym pięknym terenie.

Przy wjeździe do Cisu, Seniorzy zatrzymali się przy rozstaju dróg i złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej poświęconej pomordowanym mieszkańcom w obozie Stuttchof w czasie II Wojny Światowej.

Gdy dotarli do agroturystyki rozpoczęła się prawdziwa biesiada. Była kawa, herbata oraz coś słodkiego do niej, a po niej Seniorzy poszli na spacer do miejsca upamiętniającego czerwcową noc 1942 roku. W nocy 8/9 czerwca 1942 roku, żołnierze Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” oraz Polskiej Armii Krajowej podjęli próbę zamachu na Adolfa Hitlera. Według tajnych informacji – miał on przejeżdżać przez Trzosowo w specjalnym pociągu. Partyzanci rozkręcili tory i wykoleili pociąg pospieszny na trasie Królewiec – Berlin . Celu jednak nie osiągnęli, bo choć w wyniku akcji zginęło wielu niemieckich żołnierzy – Hitlera w pociągu nie było. Mimo to, wydarzenie z Trzosowa przeszło do historii jako akt heroicznej odwagi – tym bardziej, że dokonano go na ziemiach wcielonych wówczas do Rzeszy. Miejsce zostało upamiętnione pomnikiem i tablicą informacyjną.

Po powrocie ze spaceru w agroturystyce czekał na wszystkich gorący obiad, a zaraz po nim, rozpoczęto wspólną biesiadę. Pierwszy zaprezentował się zespół – Kociewska familia, który przedstawił tradycje kociewskie związane z wydawaniem panny za mąż i jej wykupem przez narzeczonego. Słuchaliśmy również akordeonu. Po około godzinnym występie była chwila na kawę, wtedy przygotowywał się drugi zespół „Rokocinianki”, który porwał seniorów na parkiet. Seniorzy po występach zespołów zasiedli z instrumentami pod wiatą i wspólnie śpiewali z przygotowanych śpiewników do samego wieczora.

Biesiada była współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego w ramach projektu „Aktywni po etacie”. Dzięki finansowaniu z innych źródeł udało się zwiększyć grupę seniorów do 80.